Miközben rengeteg fiatal akar újságíró lenni, a szakmának biztonsági kockázatai is vannak. Ma van az újságírók elleni gyilkosságok büntetlensége ellen kijelölt nemzetközi nap – a máltai újságírónő meggyilkolásának friss emléke jelzi, a probléma változatlanul kiemelten fontos.
"Azért ölték meg az anyámat, mert a törvény uralma és azok közé állt, akik annak megsértésében voltak érdekeltek. Mint annyi más újságíró. De azért is került célkeresztbe, mert ő volt az egyetlen személy, aki ezt megtette." Ezt Daphne Caruana Galizia, az október 16-án autójával együtt felrobbantott máltai újságíró fia írta ki a Facebookra. November 2-én az újságírók elleni bűncselekmények büntetlensége elleni küzdelemre hívja fel a figyelmet az újságíró-társadalom.
A Magyar Lapkiadók Egyesületének információnak tanulsága szerint
- 2006 és 2016 között 930 újságírót öltek meg
- Ebben az időszakban minden 10 esetből 9-nél felderítetlen maradt a tettes
- minden negyedik nap megölnek egy újságírót
A legtöbb médiamunkatársat 2016-ban Afganisztánban, Mexikóban és Jemenben ölték meg, a legtöbb eset az arab országokban történik, és itt a legkisebb, 2 százalék a felderítési arány is, áll az UNESCO statisztikáiban.
Frank le Rue, az ENSZ főigazgató-helyettese az alábbiakat mondta: „Bebizonyosodott, hogy nagy hatása van annak, ha a különböző médiumoknál dolgozó újságírók – különbözőségeiken, szerkesztési elveiken átlépve – együttműködnek olyan események felgöngyölítésében, melyben újságíró kollégát öltek meg és az elkövető nem bűnhődött meg a cselekedetéért. Az ilyen esetek feltárása és hangsúlyos módon való bemutatása erőteljes eszköz lehet ezeknek a bűncselekményeknek az elítélésére.”