Kancellárváltás lesz minden jel szerint Ausztriában. Az eddigi legerősebb párt, a baloldali SPÖ történelmi mélypontja körül táncol az előrejelzések alapján. Sebastian Kurz és az ÖVP örülhet, és minden bizonnyal a populista FPÖ-vel alakít majd kormányt. Ausztria tovább tolódott jobbra.
Új politikai kultúrát kell kialakítanunk, nagy a felelősségünk, a mozgalmunkat sikerre kell vinni
– mondta Sebastian Kurz este 7 óra felé az ünneplő ÖVP előtt.
Az osztrákok hatvan százaléka az FPÖ programjára szavazott
– mondta az ORF kérdésére Heinz-Christian Strache, és ezzel a populista FPÖ listavezetője arra utalt, hogy a konzervatív ÖVP is magáévá tette a bevándorlásellenes politikájukat. Frappáns állítás, de nézzük az eredményeket.
Kora este, 5 órakor bezártak az osztrák szavazókörletek, a határidő előtt a választásra jogosultak 79,4 százaléka adta le szavazatát. Zárás után fél óránként adtak közre becsléseket. A közszolgálati ORF az alábbi az adatokat tette közzé 19:33-kor a pártok 2013-as erősorrendjét követve a szavazatok 91 százalékának figyelembe vételével:
- SPÖ - a szociáldemokraták: 26,8% (változatlan)
- ÖVP - a konzervatívok: 31,6% (+7,7)
- FPÖ - a populisták: 26% (+5,5)
- Grünen - a zöldek: 3,9% (-8,6)
- NEOS - a liberálisok: 5,1% (+0,2)
- Pilz-lista - a zöldekből kiváltak: 4,3% (új szereplő)
A mandátumeloszlás a becslések alapján a pártok erősorrendjében:
- ÖVP: 62
- SPÖ: 52
- FPÖ: 51
- NEOS: 10
- Pilz: 8
- Zöldek: 0
Ausztriában 4 százalékos parlamenti küszöb van. A becslés hibahatára és a sok levélszavazó miatt egyelőre reménykedhetnek a Zöldek. Korábban bent látták a pártot még a kutatók, lehet, csak csütörtökre derül ki a mandátumeloszlást is befolyásoló kérdés. Hasonlóan kérdőjeles, hogy az FPÖ megelőzi-e még a az SPÖ-t?
A nagy meglepetés a Zöldek lehetséges kiesésén túl ezzel elmaradt, ugyanis ezt az eredményt mutatták előre a közvélemény-kutatók is. Az ÖVP már ünnepel, bár a fiatal külügyminiszter által teljesen újraszabott konzervatív párt talán ennél is jobb eredményt várt. Az FPÖ-nél is nagy volt az öröm 5-kor, akkor úgy tűnt: történetük során másodszor megszerzhetik a második helyet. Az SPÖ történetének legrosszabb eredményéhez közel egyensúlyoz. Egyelőre reménykedhetnek, hogy a végén megmarad előnyük az FPÖ előtt.
Egy jobboldali előretörés ellenére erősödni tudtunk
– mondta Kern, aki az osztrák államvasutak éléről igazolt egy éve a politikába, és a jelek szerint az ellenzéki padsorokban is vezetné pártját. Az ORF-nek azt mondta: tíz évet szán a politikára, még 9 előtte van. Vasárnap este úgy tűnt, az SPÖ keménymagja nyitott is erre.
Érdekes módon a Zöldek lehetséges kiesésével mind a három nagy párt növelné mandátumszámát az új parlamentben. Az ökopárt drámáját jól mutatja, hogy év elején iktatták be Ausztria első zöld elnökét. Alexander Van der Bellen kezében most a döntés, kit bíz meg kormányalakítással. A hagyományok szerint a legerősebb párt vezetőjét. Ahogy maga Van der Bellen bejelentette: megvárja a csütörtöki hivatalos végeredményt, de már gratulált Kurznak a győzelméhez.
Mi jön most? A számok egyértelműek: a kicsik kiestek a koalíciós számolgatásból, a három legnagyobb pártból kettő képes kormányt alakítani. Lépéselőnyben Sebastian Kurz van, aki a jelek szerint választhat magának partnert. Miután az ÖVP-t saját igényeire szabta a fiatal külügyminiszter, most dönthet, hogy az eddigi nagykoalíciót folytatná fordított erősorrendben, vagy a populistákkal próbál kormányozni. Ilyenre eddig egyszer volt példa, amikor Wolfgang Schüssel állapodott meg a néhai Jörg Haiderrel.
Minek van esélye? Szinte csak az ÖVP-FPÖ-koalíciónak. Kurz ugyanis azzal érvelt az előrehozott választások mellett, hogy az együttműködés a szociáldemokratákkal már nem működik. Furcsán nézne ki, ha ezek után újra összeállnának Christian Kern most elbukott kancellár pártjával. A harmadik lehetőség az lenne, ha az FPÖ és az SPÖ állna össze Kurzcal szemben. Ennek a lehetősége azonban a nullával határos, pláne ha a végén az FPÖ végezne a második helyen, hiszen akkor a szocdemeknek kéne kancellárrá választaniuk a szélsőjobbos Heinz-Christian Strachét.
Lesz botrány? Amikor 2000-ben megalakult az ÖVP-FPÖ-kormány, az Európai Unió szankciókat vezetett be. Erre idén kevés esély van, hiszen az FPÖ azóta tartományi szinten sok helyen hatalmon van, Burgenlandban például a szociáldemokratákkal szövetségben.
A fenti becslés tartalmazza a levélben szavazók döntését is, amelyből idén minden eddiginél több volt, hiszen 800 ezernél is többen jelezték, hogy élnének ezzel a lehetőséggel. Hogyan készült a becslés? Este 5 órakor mintegy 1500 vidéki település adatai érkeztek be. Ezeket az eddigi választások eredményei alapján vetítették ki a nagyvárosokra. Azóta félóránként van új adat, ezeknél a feldolgozott szavazatok alapján becslik meg a 100 százalékot. Ahogy halad az idő, úgy lesz tehát az eredmény egyre pontosabb.