A pápa szerint egy abnormális mennyiségű netpornót fogyasztó felnőttekből álló társadalom nem képes hatékonyan megvédeni a gyerekeket.
Ferenc pápa pénteken egy római világkongresszuson elítélte az online pornográfiát, és az internet-hozzáféréssel rendelkező, körülbelül 800 millió kiskorú hatékonyabb védelmét szorgalmazta a szexuális visszaélésekkel szemben.
A katolikus egyházfő "A gyermek méltósága a digitális világban" című nemzetközi konferencián szólalt fel, amelyen az Interpol, az ENSZ, kormányzati képviselők, kutatók, valamint a Facebook és a Microsoft vezetői is ott voltak.
Ferenc pápa támogatja a konferencia szereplőinek akciótervét, amely sürgette a gyerekeket kizsákmányoló és bizalmukkal visszaélő felnőttek büntetésének szigorítását. Szakértők szerint emellett fejleszteni kellene az eszközöket a pornóoldalakhoz hozzáférni igyekező kiskorúak kiszűrésére. Egyúttal elítélte a szélsőséges pornót, valamint az online felületeken kiskorúak körében is egyre gyakoribbá váló, nyíltan szexuális tartalmú üzenetváltásokat (sexting), és az intim képek vagy felvételek közzétételével való zsarolást (sextortion).
"Magunkat csapjuk be, ha azt hisszük, hogy egy abnormális mennyiségű netpornót fogyasztó felnőttekből álló társadalom képes hatékonyan megvédeni a gyerekeket" – mondta.
A konferencia résztvevői kijózanító statisztikákat hoztak példaként ennek alátámasztására: az Interpol szerint tavaly naponta öt gyerek esett online visszaélések áldozatául, miközben az Internet Watch Foundation brit civil szervezet több mint 57 ezer olyan honlapot azonosított, amely gyerekek szexuális kizsákmányolásáról készült képeket tartalmazott.
Eközben a nemzetközi sajtó újabb vatikáni botránytól hangos: a kanadai rendőrség elfogatóparancsot adott ki Carlo Capella, a Vatikán magas rangú washingtoni diplomatája ellen gyermekpornó birtoklása és terjesztése miatt. A Vatikán hazarendelte Capellát, és saját hatáskörében folytat vizsgálatot ellene.