Az illegális bevándorlás megfékezése mellett állt ki Christian Kern osztrák kancelláregy vasárnap megjelent interjúban. A nagyobbik kormánypárt, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) elnöke arról is beszélt, hogy növelni kell az elutasított menedékkérelemmel rendelkezők Ausztriából történő visszatoloncolását.
"A kérdés felelősei csak arról beszélnek, hogy mi történik rosszul, anélkül, hogy meghatároznák, min kell változtatni. Mi viszont meg akarjuk oldani a problémákat" - mondta a kancellár az Österreich című lapnak adott interjújában, amelyben beszámolt arról is, hogy megértette és komolyan veszi az emberek menekültekkel kapcsolatos félelmeit és világos megoldásokat kínál rá.
"Segíteni akarunk, de nem tudunk a teljesítményünk határán túl cselekedni" – mondta Christian Kern emlékeztetve, hogy az Ausztriába érkező bevándorlók száma ugyan csökken, a migráció mégis kihívás marad az ország számára.
Arra a kérdésre, miszerint az SPÖ gyorsan változtatná a véleményét menekültügyben azt mondta, hogy ő maga már a kezdetektől fogva kiállt a határvédelem és az illegális bevándorlás megállítása mellett, a rivális Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetői viszont szerinte nem adnak válaszokat a problémára, csak elbizonytalanítanak.
Az előrehozott parlamenti választást október 15-én tartják Ausztriában. Az Österreich vasárnap bemutatott felmérése szerint az ÖVP vezet 33 százalékos támogatottsággal, az FPÖ 24 és az SPÖ 23 százaléknyi pártolóval bír. Őket követi messze leszakadva a Zöldek pártja 7, a korábbi zöldpárti politikus által indított Peter Pilz listája 6, a liberális Neos párt pedig 5 százalékos támogatottságot szerezhet a választáson.
A legutóbbi integrációs jelentés szerint 2016-ban feleannyi menekült akart Ausztriában maradni, mint egy évvel korábban, mégis továbbra is az átlagosnál több menedékkérelem érkezik az osztrák hatóságokhoz. Míg 2005-ben 22 ezer, 2010-ben 11 ezer és 2014-ben 28 ezer, addig 2015-ben mintegy 90 ezer menedékkérelmi eljárást adtak be Ausztriában. A tavaly benyújtott több mint 42 ezer menedékkérelem közül csaknem 22 ezret bíráltak el pozitívan. Elsősorban Afganisztánból, Szíriából, valamint Irakból származók akartak az országban maradni.