Fred Warmbier szerint brutálisan bántak a fiával Észak-Koreában, és egyáltalán nem hiszi el azt a magyarázatot, amit a 22 éves Otto kómás állapotával kapcsolatban üzentek a diktatúrából.
Az amerikai orvosok szerint stabil állapotban van ugyan az Észak-Koreából kiszabadított 22 éves diák, de számos idegsérülést szenvedett – derül ki a csütörtöki híradásokból.
Fred Warmbier sajtótájékoztatót tartott Cincinnatiben csütörtökön a fiáról, aki a héten hoztak haza Észak-Koreából. Otto kómában van, egyelőre nem tudni, pontosan miért. Észak-Koreában azt állították, hogy a fiatalember megkapta tavaly a botulizmus nevű betegséget, illetve a tárgyalása után altatót adtak neki, és utána már nem ébredt fel.
Édesapja azt mondta: nem hiszi el azt, amit az észak-koreaiak mondtak fia állapotáról. Fred Warmbier szerint brutálisan bántak a gyermekével, akivel eleinte még tudtak levelezni, majd tizenöt hónapig egy szót sem hallottak róla. Egy hete tudták meg, hogy Otto állítólag a tárgyalása óta kómában van. „Nincs mentség arra, hogy egy civilizált ország elhallgatta az állapotát, és megtagadták tőle a legjobb orvosi ellátást” – tette hozzá.
A 22 éves egyetemi hallgatót tavaly januárban tartóztatták le, turistaként érkezett Észak-Koreába, és 15 év kényszermunkára ítélték, amiért állítólag ellopott a hotelből egy propagandaplakátot.
Édesapja és édesanyja eleinte bizakodtak abban, hogy a gyermekükkel igazságosak lesznek az észak-koreaiak és elengedik.
Fred Warmbier csütörtökön ostorozta az előző elnök, Barack Obama kormányát, akik elmondása szerint azt kérték tőlük, hogy nyugodjanak meg, dolgoznak a fiatalember kiszabadításán. Nem így történt, és idén év elején elfogyott a szülők türelme.
Otto Warmbiert néhány órával azután engedték el, hogy megérkezett Észak-Koreába Dennis Rodman. Fred Warmbier tagadta, hogy a kosaras látogatásának köze lenne fia kiszabadulásához. Ezt egyébként korábban Rodman is tagadta.
Az Egyesült Államok korábban azzal vádolta Észak-Koreát: azért ejtenek foglyul amerikaiakat, hogy a nukleáris programjukkal kapcsolatos tárgyalásokon zsarolják velük az Egyesült Államokat. Észak-Korea viszont azt képzeli, hogy az amerikaiak és Dél-Korea kémeket küld az elszigetelt országba. A mostani adatok szerint három amerikait tartanak fogva Észak-Koreában.