Észak-Korea szabadon engedett egy amerikai egyetemi hallgatót, akit 15 év kényszermunkára ítéltek korábban államellenes bűncselekményre hivatkozva. A 22 éves Otto Warmbier már úton van az Egyesült Államok felé – jelentette be közleményben Rex Tillerson amerikai külügyminiszter kedden. A fiatalember a hírek szerint kómában van.
Észak-Korea szabadon engedett egy amerikai egyetemi hallgatót, akit 15 év kényszermunkára ítéltek korábban államellenes bűncselekményre hivatkozva. A 22 éves Otto Warmbier már úton van az Egyesült Államok felé – jelentette be közleményben Rex Tillerson amerikai külügyminiszter kedden.
Az amerikai férfi szabadon bocsátásáról részleteket nem tudni. Az amerikai külügyminisztérium annyit közölt még, hogy folytatja az egyeztetéseket Észak-Koreával más, szintén börtönbüntetésre ítélt amerikaiak szabadon engedése érdekében.
Más források szerint egy éve kómában van, miután nem sokkal a tárgyalás után állítólag elkapta a botulizmus nevű betegséget, altatót adtak neki, és nem ébredt fel többé. Kérdés, mennyi igaz ebből, Észak-Koreában az egészségügyi ellátás katasztrofális ugyanis.
A külügyi közleményben nem említik Denis Rodmant, aki megint Észak-Koreába utazott. A kosaras korábban is járt már Phenjanban, és az ország diktátorával barátkozott, ami miatt sokan felháborodtak. Azt nem tudni, Rodmannek lehet-e bármi köze Otto Warmbier szabadon engedéséhez.
A CNN szerint Rodman négy éjszakát tölt Észak-Koreában. Riporterek megkérdezték tőle korábban, hogy felveti-e majd a látogatásán a 22 éves diák és három másik bebörtönzött amerikai ügyét. Ő annyit mondott: nem ez a célja, hanem az, hogy felmérje, tud-e valamilyen sportolási lehetőséget meghonosítani Észak-Koreában.
Megalázás és terror
Otto Warmbiert 2016 januárjában tartóztatták le a phenjani repülőtéren, majd márciusban az észak-koreai legfelsőbb bíróság egyórás tárgyalás után 15 év kényszermunkára ítélte, miután a férfi könnyek között bevallotta, vagy bevallatták vele, hogy ellopott egy propagandaplakátot a phenjani hotelből, ahol turistaként megszállt.
Az amerikai kormány annak idején bírálta az ítéletet, és azzal vádolta Észak-Koreát, hogy politikai túszként használja a fogva tartott amerikaiakat.
Észak-Korea rendszeresen vádolja meg az Egyesült Államokat és Dél-Koreát azzal, hogy kémeket küldenek az országba.