Sokk és felháborodás – így írták le saját, illetve a város hangulatát a hvg.hu-nak nyilatkozó manchesteri magyarok. A biztonságpolitikai szakértő pedig állítja, valójában pont ez lehetett a merénylő célja. A manchesteri támadás a terror újabb szimbolikus pillanata lesz.
A manchesteri terrortámadás híreit itt követheti a hvg.hu-n.
Manchesterről a britek, főleg a helyiek úgy gondolták, a város lehet a Nagy-Britanniában terrortámadásokra készülők egyik fő célpontja. „London után az első” – fogalmaztak már korábban. Ariana Grande koncertje pedig egyszerű és főként megfelelő célpont volt az öngyilkos merénylőnek, akinek akciójában eddig 22-en meghaltak, és többtucatnyian megsérültek.
Nem mintha nem lett volna már támadás ilyen buli ellen, a párizsi Bataclanban, szintén koncerten lezajlott mészárlás óta mindenki fejében jelen volt a félsz, hogy ami ott megtörtént, ismét bekövetkezik. A terror ugyanis mára kiszámíthatatlan lett. Mint Kevin Hurley, a londoni rendőrség terrorelhárító részlegének egykori vezetője nemrég megjegyezte, míg valamikor, a 90-es években tudni lehetett, hogy az Ír Köztársasági Hadsereg, az IRA, elsősorban nagyobb városokban, Londonban, Manchesterben hajtja végre, a radikális iszlám szervezetek pedig főként reptereket és általában a tömegközlekedést vette célba, a helyzet mostanra megváltozott. A támadás többségét ugyanis „magányos farkasok” követik el, gyakorta olyanok, akik felesküdtek például az Iszlám Államnak, ahonnan kapnak egy „alapkiképzést”, adott esetben egy pokolgép elkészítésére, majd maguk választanak helyszínt az akciójukhoz. Ez pedig innen kezdve lehet bármi, ahol ők azt kivitelezhetőnek tartják, illetve ahol több áldozatot szedhetnek.
Mindezek ellenére, a hétfő éjszakai merénylet újabb mélypont. Az, aki ezt elkövette, pontosan tudhatta, hogy tinibálványról van szó, tehát nagyon sok gyerek lesz a koncerten. A beszámolók szerint köztük sokan olyan, akik életük első ilyen rendezvényén vettek részt, ráadásul Európa legkülönbözőbb országaiból. És bár ez már önmagában is elég „vonzó” lehetett egy merénylőnek: riadalmat, bizonytalanágot, félelmet, egyenesen pánikot okozott az érintettekben, a koncerten lévő gyerekek szüleiben, illetve azokban, akik lányuk, fiúk bármikor ilyen koncetre készülhet.
Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője a hvg.hu-nak arról beszélt, hogy a manchesteri támadásnak három olyan jellemzője van, ami miatt párhuzamba állítható korábbi hasonló akciókkal:
- robbantásos merénylet volt, ami nyilvánvalóan megkülönbözteti például a késelős, esetleg lopott teherautókkal elkövetett akcióktól;
- koncerten történt, miként annak idején a már említett mészárlás a párizsi Bataclanban;
- végül: gyerekek, fiatalok ellen irányult, ami a 2011-ben 77 ember halálát okozó Anders Breiviket idézi, aki tudatosan a baloldali fiatalok táborába ment gyilkolni.
„Ez egy stratégiai erejű akció volt” – fogalmazott Tálas Péter, aki szerint a tettes (vagy tettesek, esetleg az akció kitalálói) feltétlenül elérték céljukat: sok embert öltek meg (ez volt a legpusztítóbb merénylet 2005. június 7-i londoni támadássorozat óta), ráadásul nagy médiafigyelmet kaptak. Márpedig – tette hozzá – ellentétben például a Westminsternél elkövetett merénylettel, a stratégiai erejű támadások jelentősége az, hogy ezek határozzák meg a társadalmak terrorpercepcióját. Még a britekét is, akiknek pedig nem ismeretlen a terrorizmus mindennapos jelenléte, ráadásul viszonylag fel is készültek ilyen helyzetekre.
A támadás időzítésének lehetséges magyarázatai között – túl azon, hogy éppen most volt az Ariana Grande-koncert – felvetődött az is, hogy kereken két hónapja volt a londoni Westminster hídon, majd a parlamentnél elkövetett merénylet, illetve kereken négy év telt el azóta, hogy két brit állampolgár muszlim fanatikus brutális kegyetlenséggel meggyilkolta az utcán Lee Rigbyt, a laktanyájába visszatérő angol katonát. És végül ott van az is, hogy közeledik június 8., az előre hozott brit választás időpontja, így a támadó esetleg ezeket is befolyásolni próbálhatta.
Tálas Péter szerint ezek nem zárhatók ki, de szoros összefüggéseket megállapítani egyelőre nem lehet. Az biztos, hogy a merénylet nagyon pontosan ki volt tervelve, ami kétségtelenül utalhat az Iszlám Állam jelenlétére az akció hátterében. Lehetséges persze, hogy magányos tettes volt, ebben az esetben azonban egy nagyon felkészült figuráról beszélünk, aki roppant tudatosan választotta ki a helyszínt, készített el egy minél nagyobb pusztítást okozó bombát, végül azzal is tisztában volt, hol kell működésbe hoznia, hiszen a koncertre valószínűleg nem tudott volna bemenni vele, mégis sok áldozatot akart. Ha ez így történt, valószínű, hogy valamilyen képzést akkor is kapott. Ám könnyen elképzelhető az is hogy egy kisebb sejt akciójáról van szó, amely előkészített mindent. Bármelyik variáció is igazolódjon be később, az kétségtelen, hogy szimbolikus erejű támadást hoztak össze.
Ezt erősítik meg a hvg.hu manchesteri olvasói, akik kedden a városban, illetve Nagy-Britanniában uralkodó felháborodottságról, sokkról meséltek. Viktória azokra a képekre emlékezett, amelyeken sok fiatal véresen menekül ki a koncerthelyiségből, többekről még a ruha is leszakadt. "Mindenki megrendült, de azonnal beindultak a szolidaritási akciók” – erősítette meg Anna. Azt mesélte, hogy önkéntesek még az éjszaka folyamán megszervezték az azonnali orvosi ellátást, míg mások otthonaikat ajánlották fel azoknak, akik nem tudtak hazajutni.
Krisztina szerint egyébként a kint élő magyarok már korábban is számoltak azzal, hogy bármikor bekövetkezhet egy ilyen merénylet: London után Manchestert és Birminghamet tartották valószínű helyszínnek, sőt, az ő angol szomszédja egyenesen arra tippelt, hogy a Trafford bevásárlóközpont vagy az Arndale pláza (amelyet nemrég épp kiürítettek) lesz a következő célpont. Krisztina amúgy reménykedve arról beszélt: azért nem valószínű, hogy magyarok is lehettek a koncerten, mert ők – mivel minden nap keményen dolgoznak – hétköznap nem sűrűn járnak ki a városba szórakozni.
Az Iszlám Állam farkasai |
Egyelőre keveset tudni a manchesteri terrortámadás elkövetőjéről (vagy elkövetőiről), ám könnyen előfordulhat, hogy egy öngyilkos merénylő házilag barkácsolt robbanóeszközt hozott működésbe az aréna bejáratánál. A merényletért egyes híradások szerint az Iszlám Állam vállalta a felelősséget, amely évek óta buzdítja Nyugat-Európában élő szimpatizánsait – elsősorban ott élő fiatal fanatikusokat –, hogy az iránymutatásaik alapján, ám tőlük függetlenül hajtsanak végre támadásokat úgynevezett puha célpontok ellen. A "magányos farkasok" stratégiájának alkalmazása az ISIS gyengülésével egyre fontosabb szerepet tölt be. A farkasok jellemzően egyszerű fegyverekkel hajtanak végre akciókat (legyen az egy fejsze, egy barkácsbomba vagy egy teherautó, amivel a tömegbe hajtanak), ezek használatáról a terrorszervezet propaganda-kiadványaiban részletes útmutatásokat is adnak. A Foreign Policy című tekintélyes szaklap tavaly készített egy összeállítást a magányos farkasok stratégiájának előnyeiről – mármint az ISIS szempontjából: 1. Olcsó és aránylag egyszerűen kivitelezhető. A terrorszervezet részéről az ilyen jellegű, koordinálatlan támadások nem igényelnek különösebb tervezést, de még csak az elkövetőkkel való személyes kapcsolattartást sem. 2. A magányos farkasok akcióit éppen ezért rendkívül nehéz megakadályozni. Mivel a támadók nem állnak közvetlen kapcsolatban a terrorszervezettel, alacsony annak a kockázata is, hogy a támadók kompromittálják az ISIS nyugat-európai hálózatát. 3. Ezek az akciók kiválóan alkalmasak a célország destabilizálására és a közvélemény demoralizálására. Ezzel két legyet ütnek egy csapásra: félelmet keltenek a lakosságban, miközben tehetetlennek és alkalmatlannak állíthatják be a támadásokat kivédeni képtelen kormányokat és hatóságokat. 4. A stratégia széles körű alkalmazása javítja az ISIS mint potens, globális terrorszervezet imidzsét mind a követőik, mind ellenségeik körében. A Foreign Policy szerint az Iszlám Állam stratégiája végső soron arra irányul, hogy aláássa a nyugati társadalmak szabadság- és biztonságérzetét, egyszersmind táptalajt adva az iszlámellenes ideológiák terjedésének, ami aztán tovább táplálhatja az ISIS propagandagépezetét. |