Negyven kilogramm trágyát terítettek a velencei Grassi-palota elé olasz állatvédők, hogy tiltakozzanak Damien Hirst brit képzőművész április 9-én nyíló kiállítása ellen.
"Hirst egyike az álképzőművészeknek, akik – mint az osztrák Herrmann Nitsch – állatok kihasználásával érték el elillanó sikerüket" – hangsúlyozta a Centopercentoanimalisti állatvédő szervezet közleményében, amelynek tagjai videón is megörökítették az akciót.
A tiltakozók azzal vádolták a brit képzőművészt, hogy installációihoz kitömött állatokat használ fel, amelyeket ő maga öl meg. "Hirst a legrosszabb emberi érzéseket fogalmazza meg. Művészetről nincs szó esetében" – fogalmaztak az állatvédők, akik nem zárták ki, hogy a kiállítás megnyitására újabb tiltakozóakciókat szerveznek.
Damien Hirst a kortárs angol képzőművészet különc alakja, aki botrányos műveiről és kijelentéseiről híres. Számos kiállítása foglalkozott az élet és a halál kérdéseivel, installációi megjelenítettek formaldehidoldatba helyezett kitömött tigriscápát, félbevágott tehenet vagy aranyozott mamutcsontvázat.
Egyik leghíresebb műve, az 1991-ben készült Physical Impossibility of Death in the Mind of Something Living (A halál fizika képtelensége egy élő tudatában) című alkotás, a formaldehiddel töltött tartályban lebegő tigriscápa 2004-ben 6,5 millió fontért kelt el.
Az 51 éves Hirst Nagy-Britannia leggazdagabb képzőművésze, vagyona 215 millió font a The Sunday Times szerint.
A New York Times szerint velencei tárlatán 250 különféle méretű kiállítási tárgyat láthat majd a közönség.