Világ MTI 2017. március. 04. 15:38

Kihajították Malajziából Észak-Korea nagykövetét

Elmérgesedni látszik Észak-Korea és Malajzia viszonya Kim Dzsong Nam meggyilkolása miatt. Az észak-koreai nagykövetnek 48 órát adtak a távozásra.

Malajzia kiutasította az országból szombaton Észak-Korea nagykövetét Kim Dzsong Un észak-koreai vezető féltestvére, Kim Dzsong Nam februári meggyilkolása miatt.

Anifah Aman malajziai külügyminiszter közleménye szerint az észak-koreai kormányt tájékoztatták róla, hogy Kang Csol nagykövetet nem kívánatos személynek (persona non grata) nyilvánították, és 48 órán belül el kell hagynia a délkelet-ázsiai országot.

Kim Dzsong Namot, a néhai diktátor, Kim Dzsong Il legidősebb fiát február 13-án ölték meg a Kuala Lumpur-i repülőtéren. Két nő mérgező folyadékot kent az arcára. A vizsgálatok során kiderült, hogy az ENSZ által vegyi fegyvernek minősített VX idegméreg vezetett a halálához.

A maláj hatóságok korábban azzal vádolták a nagykövetet, hogy a nyomozással kapcsolatos kemény nyilatkozataival megsértette a diplomáciai etikettet. Najib Razak miniszterelnök egyenesen "diplomáciai faragatlanságnak" nevezte nyilatkozatait.

A nagykövet nemrég például azt mondta: Phenjan "nem bízhat" a maláj hatóságok nyomozásában. Azzal vádolta az országot, hogy a hatósági eljárás során "összejátszik külső erőkkel". Kang Csol nyilvánvalóan hazája ősellenségére, Dél-Koreára utalt.

Anifah Aman szombati közleményében arról tájékoztat, hogy Kuala Lumpur bocsánatkérést követelt a nagykövettől, de válasz nem érkezett.

Malajzia két napja jelentette be, hogy nemzetbiztonsági megfontolásokból jövő hétfőtől megszünteti az észak-koreaiakra vonatkozó vízummentességet.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.