Letartóztatták és sajtóértesülések szerint ki is hallgatták annak az ügyvédi irodának két alapítóját, amelytől a Panama Papírok néven elhíresült dokumentumköteg származik - adta hírül az ügy feltárásában vezető szerepet betöltő német Süddeutsche Zeitung.
A német Jürgen Mossack és a panamai Ramón Fonseca a legnagyobb dél-amerikai korrupciós ügy szereplői lehetnek – írja a suedeutsche.de. A Mossack-Fonseca ügyvédi irodánál házkutatást is tartottak. Az illetékes panamai főügyész, Kenia Porcell szerint az iroda nem más, mint egy "bűnszövetkezet".
A nyomozó hatóságok szerint Mossack és Fonseca egy szövevényes ügy fontos szereplői, akik egy összetett hálózatot működtettek, amely csalásra, megvesztegetésre és pénzmosásra épült. A botrány középpontjában az Odebrecht brazil építőipari cég áll. A vállalat éveken keresztül kent meg politikusokat és döntéshozókat a teljes latin-amerikai régióban, hogy állami tendereken előnyt szerezzenek.
Az ügyvéi iroda egyik alapítója, Fonseca állítja: a brazil cég által megvásárolt politikusok közé tartozik a panamai elnök is, akinek korábban tanácsadója volt. Juan Carlos Valera tagadja a vádakat, és azt üzente az ügyvédnek: bíró előtt kell felelnie tetteiért. A mostani leszámolás tehát személyes bosszú lehetett.
A Panama Papírok név alatt futó botránnyal a HVG is sokat foglalkozott. Újságírók tárták fel, hogy nem csak diktátorok és bűnszövetkezetek intézték pénzügyeiket a panamai ügyvédi irodán keresztül, de európai nagyvállalkozók is. Izlandon országos tüntetéssorozatot váltottak ki a feltárt visszaélések.
A botránnyal kapcsolatban közel 900 magyar offshore céget vizsgált át a Nemzeti Nyomozó Iroda az offshore-botránnyal összefüggésben Magyarországon. Az adatbázisban egyébként bárki kedvére kereshet.
A Panama Papírok legnevesebb hazai szereplője talán Erős János, aki 8 évig állt a Magyar Fejlesztési Bank élén. A feltárt dokumentumok egy rejtve maradt üzletről rántották le a lepel: a magas rangú állami cégvezető és Heinrich Pecina osztrák befektető cégei között zajlott a kétes üzlet – pont akkor, amikor az OMV nagyon meg akarta szerezni a Molt. A Népszabadság bezárása miatt Magyarországon elhíresült Pecina egy bennfentes információn rendkívül sok pénzt keresett, és a Falter osztrák hetilap feltételezése szerint ezért Panamán keresztül utalta el a "sikerdíjat".