Világ Dercsényi Dávid 2017. február. 01. 16:47

Kizsuppolták az anarchistákat az orosz oligarcha londoni palotájából

A londoni bíróságot nem hatotta meg, hogy egy üresen álló épület elfoglalásával hajléktalan családok is menedékhez jutottak a téli hónapokban. A házfoglaló aktivistáknak szerdán menniük kellett a brit főváros egyik patinás palotájából. Köztük volt két magyar is.

Január 27-én anarchisták, rendszerkritikusok, az Occupy London egykori aktivistái elfoglalták a patinás Belgravia palotát London diplomáciai negyedében. A cél az volt, hogy az üresen álló ingatlanba hajléktalanokat költöztessenek be, és erre azon nyomban sor is került. A 25 házfoglaló között volt két magyar is. Ők az akció alatt időről időre kis videókkal jelentkeztek be a helyszínről. Tőlük tudtuk meg, hogy a házfoglalás után alig egy nappal már orosz akcentussal beszélő szkinhedek próbálták meg a jogállami sztenderdek helyett igazán keleties megoldással rendezni a helyzetet. A bentiek azonban visszaverték a támadást. A környék diplomáciai jellege miatt a brit rendőrség is kiemelt erőkkel vonult a helyszínre, így az oroszok akcióját csak egy ablak bánta.

Thumb!_YouTube

A palotára a bentiek vigyáztak, nem vandalizmus volt a céljuk. Amíg az aktivisták és a hajléktalanok a palotában voltak, különböző programokat is szerveztek. Voltak koncertek, felvilágosító-agitáló beszélgetések, transzparenskészítő workshopok. Valójában pár napra az A.N.A. L. nagykövetsége jött létre, amely betűszó az Autonomous Nation of Anarchist Libertarians, vagyis az Anarchista Libertáriusok Autonóm Nemzete formációt takarja. A palotafoglalók között voltak olyanok is, akik annak idején Vona Gáborékra támadtak, amikor a Jobbik elnöke Londonban kampányolt. Hétfőn aztán lehúzták a gyorsan felépített követség rolóját: a bíróság ugyanis percek alatt meghozta a házfoglalók számára kedvezőtlen ítéletét, nem fogadta el az aktivisták ügyvédjének érvelését.

A kérdés már csak az volt, hogy a kiköltöztetést végző szakemberek mikor érkeznek, és a házfoglalók mennyire állnak ellen az intézkedésnek. Barikádot mindenesetre építettek a bentiek, és egyéb eszközök felhasználását is komolyan tervezték, hogy legalább sokan tudomást szerezzenek a kiürítésről. A szomszédos követségeket értesítették is az eseményről.

Szerda reggel megtörtént a kiürítés, a felvételek alapján némi lökdösődés és taszigálás történt, miközben vijjogtak a házfoglalók szirénái. Az anarchisták kiszorultak az utcára, ahol, bár előzetesen valami tüntetésfélére lehetett számítani, békésen ácsorogtak és a történteket beszélték át. A házfoglalás a nemzetközi média figyelmét is felkeltette, az amerikai Vice is megjelent a házban kameráival.

A magyar anarchisták többször is támogatásukról biztosították a budapesti Ligetvédőket, akiknek pesti sátorainál gyakrabban fel szoktak tűnni. Minden szervezés és szerencse kérdése – e kettővel igyekeznek kiváltani a pénz teljes hiányát. A Budapest és London közti utat stoppal teszik meg, ami átlag három nap, de volt már tizenkettő is az ebolapánik idején. És hogy mit esznek? "Rengeteg friss kaját dobnak ki" – mondta az egyikük, lakni pedig támogatóknál tudnak. De koncerteket is adnak az anarchisták, amelyeknek akkora a sikere, hogy a helyi boltosok etetik-itatják őket. "Goods helyett kinds", azaz áruk helyett szívességek.

Korábban is volt már ilyen házfoglaló akciójuk, 2013-ban újranyitották az észak-londoni Friern Bernet helyi könyvtárat, amit spórolási céllal zárt be egykoron az önkormányzat. A könyvtáros anarchisták 5 hónapig laktak az épületben, amelyet maguk szereltek fel több mint tízezer kötettel, hogy újra legyen mit olvasniuk az embereknek.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.