Az Európai Parlament volt elnökét, Martin Schulzot pártjának, a német szociáldemokratáknak a választmánya egyhangú döntéssel tette meg kancellárjelöltnek és javasolta pártelnöknek. Orbán Viktor a napokban éppen Schulzot bírálta, mondván, nem értette meg az európai politika három fontos elemét, a vallást, a nemzetet és a piacot. A német politikus viszont azt vetette Orbán szemére, hogy az uniós pénzeket felveszi, viszont a terhekben nem osztozik.
A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) a szabályokat betartó és keményen dolgozó emberekért, a társadalmi igazságosságért és a megosztottság legyőzéséért küzd a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson, és győzelemre készül - jelentette ki Martin Schulz Berlinben, az SPD kancellárjelöltjeként mondott első beszédében.
A több mint 150 éve működő párt országos választói támogatottsága történelmi mélységben, 20-23 százalék körül van, Martin Schulz szerint azonban győztesként kerül majd ki a szeptember 24-i Bundestag-választásból. "Azzal a szándékkal indulok el, hogy Németország kancellárja legyek" - mondta.
Az SPD "izgalmassá" teszi a választási kampányt, és a kancellárjelöltjének szavai szerint állandóan torzsalkodó jobbközép pártszövetséggel, a közös kormányfőjelölttel még nem is rendelkező CDU/CSU-val szemben egységesen, összetartóan lép fel. Politikáját azokra az eredményekre alapozza, amelyet a CDU/CSU koalíciós társaként, a jelenlegi kormánykoalíció egyetlen megbízhatóan dolgozó tagjaként elért.
A középpontba a szabálykövető, keményen dolgozó embereket helyezi, és legfőbb törekvése a társadalmi igazságosság és az esélyegyenlőség erősítése. Nem igazság, hogy még millió eurós nagyságrendű bónuszt is kap egy nagyvállalat vezetője, ha válságba taszítja a vállalkozást, miközben egy bolti eladót a legkisebb hibáért elbocsátanak, és nem igazság, hogy multinacionális óriásvállalatok kevesebbet adóznak Németországban, mint a sarki pékség, a gazdagok pedig adóparadicsomokba menekítik a vagyonukat - húzta alá Martin Schulz, harcot hirdetve az adókerülés ellen és az "adózási igazságosság" megteremtéséért.
Kiemelte, hogy "humánus" menekültpolitikára van szükség, amely a menekülés okainak felszámolására törekszik. Ezért a német és az európai külpolitika feladata a szíriai békefolyamat előmozdítása, valamint a küzdelem a szegénység és az instabilitás ellen Afrikában. Ugyanakkor "Európának is teljesítenie kell", a szolidaritás és a tehermegosztás elvét a külső határok védelmében és a menekültek "méltányos" elosztásában is érvényesíteni kell, mert ez az uniós tagországok együttműködésének alapja - tette hozzá, aláhúzva, hogy meg kell alkotni egy "európai bevándorlási törvényt".
Ezzel kapcsolatban az európai szolidaritás megbontása leghangosabb képviselőjének nevezte Orbán Viktor magyar kormányfőt. Kijelentette: a német érdekek "nyílt megsértése", hogy a bajor CSU "udvarol és tapsol" Orbán Viktornak, aki "minden szolidaritást elutasít Németországgal a menekültpolitikában".
Hozzátette, hogy Németország szolidáris a segítségre szoruló uniós társállamokkal, de ha "egyes tagországok" úgy értelmezik a szolidaritást, hogy az agrártámogatásokra és a strukturális alapokból származó pénzekre azt kell mondani, hogy "igen, kérem", a menekültekkel való szolidaritásra pedig azt, hogy "nem, köszönöm", akkor "a következő német kormánynak össze kell kötni a menekültpolitika ügyét a következő uniós költségvetés tervezésével".
Spiegel: Orbán hőzöng, de az uniós pénzt felveszi
Hillary Clintonra a legújabb adatok szerint 65,8 millió amerikai szavazott, s ezzel a női elnökjelölt megelőzött minden korábbi fehér férfi indulót. Az egyetlen elnökjelölt, akire ennél is többen szavaztak, az Barack Obama volt, aki 2008-ban 69,3 millió szavazatot gyűjtött.