Benyújtotta lemondását az amerikai külügy több magas rangú vezetője, köztük az a Patrick Kennedy is, akit az új külügyminiszter, Rex Tillerson helyettesének néztek ki. Négyen lemondtak, ketten már korábban nyugdíjazták magukat. Ezzel feladták a leckét az új vezetésnek.
Lemondott az amerikai külügyminisztérium teljes felsővezetői köre szerdán, ez némileg megnehezíti majd Trump külügyminisztere, Rex Tillerson dolgát. A minisztériumi vezetők kiszállása része egy tömeges felmondási hullámnak, amelyet a Washington Post szerint az váltott ki, hogy a kipróbált külügyi tisztviselők nem akarnak részt venni Donald Trump elnök politikájában.
Trumpék már kinézték Tillerson helyettesének Patrick Kennedyt, aki már kilenc éve foglalkozik magas szinten külügyekkel, és részt vett a hatalomváltás operatív előkészítésében is. Tillerson maga is ott volt szerdán a Külügyminisztérium központjában, amikor Kennedy és három vezető beosztású embere váratlanul benyújtotta lemondását: Joyce Anne Barr, az operatív ügyekért felelős államtitkár, Michele Bond, a konzuli ügyekért felelős helyettes államtitkár, valamint Gentry O. Smith nagykövet, a külföldi missziókért felelős államtitkár Kennedyvel együtt sétált ki az ajtón.
Mindegyik külügyi szakember szolgált republikánus és demokrata kormányok idején is.
Kennedyt január végén nyugdíjazzák, a másik három tisztviselőnek más megbízást adnak a külügyben - értesült a lap három minisztériumi forrásból.
A diplomáciai biztonságért felelős államtitkár, Gregory Starr január 20-án vonult nyugdíba, ahogy a tengerentúli projektekért felelős igazgató, Lydia Muniz is.
A John Kerry külügyminisztersége idején szolgáló külügyi személyi vezető, David Wade szerint ilyen összehangolt lemondási hullám még nem volt a hivatalok történetében, és igen nehéz lesz a szakemberek pótlása.
Tillerson, az oroszbarát
Rex Tillersont az ExxonMobil olajóriástól hozta el Donald Trump az amerikai külügyeket irányítani. A konzervatív Fox News kommentátora szerint "Tillerson kinevezése egy katasztrófa lenne. Egyszerűen túl közel van Oroszországhoz és Vlagyimir Putyinhoz ahhoz, hogy hatékonyan és hitelesen képviselhesse az amerikai érdekeket a világban".
Az évi 270 milliárd dolláros bevételt hozó cégét évtizedek óta sikeresen menedzselő Tillerson számos sikeres befektetést eszközölt Oroszországban, kifejezetten baráti viszonyt ápol Putyinnal (akitől három éve átvehette a Barátság rendje nevű kitüntetést) és Igor Szecsin volt miniszterelnök-helyettessel, az állami, részben már katari tulajdonú Rosznyefty energiavállalat elnökével.
Az ExxonMobil 250 millió dollár értékben fektetett be Oroszországban, utakat, hidakat, kikötőket, klinikákat, kórházakat épített, és közel 15 ezer árva gyereket is támogatott. Tillerson nagyon erős támogatottságot élvez a legfelsőbb orosz körökben