A gyülekezési törvényhez is hozzányúltak Orbán lengyel barátai
A lengyel parlament elfogadta az új gyülekezési törvényt, amely az ellenzék szerint a kormánypárt rendszeres találkozóinak fog kedvezni.
A lengyel parlament új gyülekezési törvényt fogadott el, amely az ellenzék szerint antidemokratikus korlátozásokat vezet be a tüntetések, utcai rendezvények megtartásánál.
A kedd este elfogadott új gyülekezési törvény bevezeti például a "rendszeresen ismétlődő gyűlés" fogalmát az olyan esetekre, amikor egy rendezvényt több alkalommal is ugyanarra a helyszínre és időpontra hirdetnek meg. Az ilyen típusú rendezvényt ezentúl elsőbbség illeti a többi megmozdulással szemben – s ez utóbbiakat legalább 100 méterrel odébb lehet csak megtartani.
A PiS szerint mindezzel az esetleges összeütközéseket akarják megelőzni – az ellenzék viszont úgy látja, hogy ezáltal akadályozni próbálják az "utcai párbeszédet", az ellentétes vélemények ütköztetését, s ezáltal a szólásszabadságot. Az ellenzék ráadásul azt gyanítja, hogy az új rendelkezés arra szolgál: a PiS zavartalanul szervezhesse meg – minden hónapban egyszer – a 2010-es szmolenszki repülőgép-katasztrófára emlékező gyűléseit. A balesetben annak idején életét vesztette a lengyel állam számos vezetője, köztük Lech Kaczynski akkori államfő, a PiS vezetőjének, Jaroslaw Kaczynski volt kormányfőnek az ikertestvére. A múlt szombati, sorrendben 80. ilyen megemlékezést ellentüntetők zavarták meg.
Az új törvényben ugyanakkor immár nem szerepel az a kitétel, ami a benyújtásakor ismertetett első változatban még benne volt, hogy az állami vagy vallási szervezetek által kezdeményezett rendezvények elsőbbséget élveznek az állampolgári kezdeményezésekkel szemben.
Eközben az Európai Parlament szerdai vitája elé időzítve a zöldek EP-frakciója közleményben sürgette, hogy Lengyelországgal szemben a demokratikus alapértékek megsértése miatt indítsák meg az alapokmány 7. cikkelye szerinti eljárást, amely elvezethetne az ország uniós szavazati jogának megvonásához. Ehhez azonban az összes tagállam beleegyezésére lenne szükség: miközben Orbán Viktor magyar miniszterelnök már közölte, hogy Magyarország nem szavazna meg egy ilyen lépést.