Németh András
Szerzőnk Németh András

Ismét nyilvánosság előtt káromkodott Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, most éppen a Reuters hírügynökség operatőrét kreténezte le minden különösebb indok nélkül. Moszkva először megpróbálta letagadni a sértegetés tényét.

„Mit akarnak maguk? – fordult Lavrov az újságírókhoz, aki arra vártak, hogy az orosz külügyminiszter beszámoljon a német kollégájával folytatott hamburgi tárgyalásról. Majd elfordult, és oroszul közölte „gyebil”, azaz kretén. Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova először tagadta, hogy főnöke beszólt volna a Reuters-operatőrnek, majd amikor egyértelművé vált, hogy a cáfolattal csak ront a helyzeten, ellentámadásba ment át. „A Reuters azért tette közzé a Lavrovot mutató képsort, hogy megpróbálja lejáratni Oroszországot, s olcsó poénokat szerezzen magának” – idézte a szóvivőt a The Moscow Times című moszkvai hetilap.  

A költőként is ismert Lavrov – ő írta például a külügyminisztérium egyetemének, a MGIMO-nak a himnuszát is – már többször is használt diplomatához méltatlan szavakat. „Már annyi p@nci került elő a kampány idején, hogy nem is szeretném kommentálni a kérdést” – mondta angolul Lavrov, amikor a CNN újságírója októberben arra kérte, értékelje az amerikai elnökválasztási kampány állását.  

2008-ban, amikor Oroszország háborút indított Grúzia ellen, „ki a f@sz, vagy te, hogy bírálsz engem” – szavakkal válaszolt a brit külügyminiszternek, aki nem helyeselte a Kreml kaukázusi akcióját. Tavaly augusztusban pedig Lavrov azokat a szaúdi illetékeseket nevezte „kib@szott idiótáknak”, akikkel az Iszlám Állam elleni fellépés kérdéseiről tárgyalt. Lavrovnak az volt a pechje, hogy a közelében több bekapcsolva hagyott mikrofon is volt.  

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.