Az alkotmányos reformokról, de a miniszterelnök Renziről is voksolnak ma Olaszországban.
A kétkamarás parlamenti rendszer módosításáról Olaszországban vasárnap esedékes alkotmányos népszavazás az urnákhoz járulók többsége számára véleménynyilvánítással ér fel Matteo Renzi miniszterelnökről, aki már bejelentette, hogy a referendum bukása esetén benyújtja lemondását.
A szavazásra jogosult több mint negyvenhat millió olasz reggel hét órától este tizenegy óráig adhatja le voksát. A népszavazás eredményessége nem függ a részvételi aránytól: ha az igenek győznek, az alkotmányos reformok életbe lépnek, ha a nem szavazatok lesznek többségben, az olaszok elutasítják a Renzi-kormány szorgalmazta reformokat. A szavazóknak egyetlen kérdésre kell igennel vagy nemmel válaszolniuk. A hosszú és összetett kérdés lényegében a második világháború óta kétkamarás parlamenti rendszer átalakítását tartalmazza.
A népszavazás az utolsó lépést képviseli a Renzi-kormány által 2014-ben elindított alkotmányos reform bevezetésében, amelyet végső olvasásban a parlament felsőháza tavaly, alsóháza pedig idén április 12-én már megszavazott. Nem kétharmados többséggel, ezért az alkotmány módosításához a referendumra is szükség van.
.
A Brexit után most az olaszok törölhetik képen Európát
Azt hitte, a Brexitről döntő népszavazás volt az év arculcsapása? A java csak most jön: a vasárnapi olaszországi népszavazás sokkal súlyosabb problémákat hozhat a felszínre, és ha minden rosszul sül el, megroppanhat az euróövezet is. Az EU ellen szavaznak? Magának a referendumnak sok köze nincsen sem az EU-hoz, sem a valutaunióhoz.