Televíziós beszédében közölte, vállalja a teljes felelősséget, ezért távozik tisztségéből. Az alkotmánymódosító népszavazáson a vártnál nagyobb arányban mondtak nemet Renzi kezdeményezésére. Ezzel talán még sosem volt válság elé néz az Európai Unió.
Noha a történelemben az olasz exit pollok már többször bizonyultak megbízhatatlannak, ezúttal nem tévedtek. Először a RAI közszolgálati televízió közölte, hogy nagy előnnyel győztek a nemek, aztán két másik felmérés, a Mediaset és a La7 tévéké is ugyanezt jelezte. Nem beszélve arról, amit az olasz belügyminisztérium választási oldalán láthattunk az aktuális részeredményeknél.
#italyreferendum : votes being counted, according to the Italian Ministry of Interior: https://t.co/Rzi2TybY38 h/t @woolclip pic.twitter.com/pNJeQ5Vp2m
— Sigrun Davidsdottir (@sigrunda) 2016. december 4.
Ez tehát nagy vereség Matteo Renzi balközép kormányfőnek, és nagy diadal a populista ellenzéknek, a Beppe Grillo vezette Öt Csillagnak, illetve a szélsőjobboldali Északi Ligának.
Az ellenzéki pártok vezetői ennek tudatában azonnali lemondásra szólították fel a kormányfőt. "Renzi menni fog, és vele együtt a befolyásos lobbik is, amelyek szintén vereséget szenvedtek" - mondta Renato Brunetta, a volt miniszterelnök, Silvio Berlusconi jobbközép Forza Italia (Hajrá Olaszország) pártjának parlamenti vezetője.
Matteo Salvini, a jobboldali Északi Liga vezére kijelentette: Renzinek "perceken belül" le kell mondania. A politikus egyben előre hozott választásokat sürgetett. Hogy Salvini milyen nézeteket vall, jól jellemzi ma esti üzenete:
Viva Trump, viva Putin, viva la Le Pen e viva la Lega! https://t.co/r8FXztp9Am
— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) 2016. december 4.
Renzi végül éjfél után kiállt a nyilvánosság elé, televíziós nyilatkozatában közölte, vállalja a felelősséget a népszavazás bukásáért, és lemond.
Az olaszországi referendumon az állampolgároknak egyetlen hosszú és összetett kérdésre kellett igennel vagy nemmel válaszolniuk: átalakuljon-e a Matteo Renzi kormányfő javaslatára a lényegében a második világháború óta kétkamarás parlamenti rendszer, kisebb létszámmal és jogkörökkel működjön-e a jövőben a szenátus, azaz a felsőház.
A kormányfő arra hivatkozott, hogy az alkotmánymódosítással az állami döntéshozatal gördülékenyebb lehet, bírálói szerint azonban csak saját hatalmának erősítését tartotta szem előtt. Akárcsak a másik alkotmánymódosítással, amely az olasz régióknak az elmúlt évtizedekben átadott hatásköröket venné vissza. Ha Matteo Renzi kormányfőnek nem sikerült meggyőznie a választókat, az Itáliában súlyos politikai és gazdasági válságot eredményezhet, ami az egész EU sorsára hatással lehet. Ezt mutatja az is, hogy alig jöttek ki az exit pollok, az euro máris majdnem 1 százalékot esett a dollárral szemben a nemzetközi valutapiacon.
.
A Brexit után most az olaszok törölhetik képen Európát
Azt hitte, a Brexitről döntő népszavazás volt az év arculcsapása? A java csak most jön: a vasárnapi olaszországi népszavazás sokkal súlyosabb problémákat hozhat a felszínre, és ha minden rosszul sül el, megroppanhat az euróövezet is. Az EU ellen szavaznak? Magának a referendumnak sok köze nincsen sem az EU-hoz, sem a valutaunióhoz.