Világ hvg.hu 2016. szeptember. 25. 10:18

A piciny zsidó közösségre is lesújt a hatalom Kínában

Alig ezren vallják magukat zsidónak Kajfeng városában, mely egykor virágzó birodalmi központ volt. A hatóságok eddig megtűrték a kis közösség vallási életét. Eddig.

A zsidók korábban még abban is reménykedtek: egyszer még újjáépülhet a zsinagóga is, mely a XII-ik században készült el. Most a polgármester utasítására még az emléktáblát is eltüntették. Hivatalosan ugyanis nincsenek zsidók Kínában.


Nem a helyi hatóságok túlkapásáról van szó- mesélték a zsidók a New York Times tudósítójának. Központi kampányról van szó, melyet személyesen Hszi Csinping elnök rendelt el. Természetesen nem az alig ezerfőnyi kis zsidó közösség az igazi célpont, hanem az iszlamista terrorizmus és a buddhista boncok ellenállásának letörése. Kínában hivatalosan csak öt vallás létezik: buddhizmus, a tao, az iszlám, a katolikus és a protestáns kereszténység. Itt is szigorúan ügyelnek arra, hogy minimális legyen a külföldi kapcsolat. Kína az egyetlen hely a világon, ahol két katolikus egyház működik: az egyik, melyet a Vatikán elismer, de ezt Peking nem fogadja el. A másik a Peking által elfogadott katolicizmus, melyet Rómában néznek gyanakodva.


A 4,5 milliós Kajfeng alig ezerfős zsidó közössége is próbálta a kapcsolatot tartani Izraellel. Sőt néhányan kivándoroltak. Ez nagyon nem tetszett a kínaiaknak, a kivándorlást szervező irodát bezárták. Antiszemitizmusról szó sincs: Sanghajban és Harbinban múzeumok mutatják, sok Európából menekülő zsidó ott élte túl a holocaustot.

Peking egyszerűen tart a külföldi befolyástól. Ez az iszlám esetében nem is alaptalan. Az Al Kaida soraiban egy egész ujgur alakulat harcol. De hát a zsidók kis közössége nyilvánvalóan nem jelent semmiféle fenyegetést. Sőt eddig fontos turistacsalogató volt a régi dicsőségét felidézni kívánó Kajfeng városában. Peking másképp döntött. A zsidókra is rájár a rúd éppúgy. mint a többi vallásra a Mennyei Birodalomban.


Letartóztatások szerencsére nincsenek. A zsidók lakásokban megülhetik a vallási ünnepeket. Most nehéz idők járnak, de a zsidóság épp erről szól, a kitartásról- mondta a lap tudósítójának egyikük Kajfengben, ahol ezer éve áll fenn egy zsidó közösség, amely azonban hivatalosan nem létezik Kínában.

Hirdetés