Világ 2016. szeptember. 22. 15:57

Foszforral bombázzák szét a tűzszünetet Szíriában

Most már egészen biztosan véget ért a tiszavirág-életű tűzszünet Szíriában. Aleppót újra úgy bombázzák, mintha mi sem történt volna, ráadásul a helyi újságírók szerint foszforbombákkal is támadnak civil környékeket. A videókon messziről izzó lángtenger látszik a robbanások után.

Hónapok óta a legsúlyosabb bombázást élték át Aleppó lakói azután, hogy szomorú véget ért a kevesebb mint egy hete meghirdetett tűzszünet. A BBC az AFP helyszínen tartózkodó újságírójára hivatkozva arról ír, hogy a Busztán al-Kaszr negyed lángokban állt egy bombázás után. Legalább hét ember meghalt, köztük három gyerek. A bombázást gyújtóbombákkal hajtották végre, a helyszínen készített videókon valaki arról beszél, hogy ezek foszfor bombák, amiknek a használtát szigorúan szabályozza, civil környezetben pedig kifejezetten tiltja a használatukat a nemzetközi jog.

A város déli részén is heves harcok zajlottak, ott a felkelők próbálják meg áttörni a kormányerők ostromgyűrűjét. A városban kétmillió civil rekedt, akikhez már jó ideje egyáltalán nem jut be élelem és bármilyen segélyszállítmány. Hétfőn egy segélykonvojt bombáztak le 15 kilométerre Aleppótól.

Az oroszok a fekelőkre és az amerikaiakra mutogatnak, az amerikaiak szerint viszont orosz gépek hajtották végre a támadást. A felkelők arra tippelnek, hogy a rezsim légiereje hajtotta végre a légicsapást. A Syrian Observatory for Human Rights nevű szír emberjogi megfigyelő csoport szerint a héten már 14 légicsapást hajtottak végre a város különböző részein, ahhoz képest, hogy a hét elején még életben volt a tűzszünet. A felkelők közben a város kormányerők ellenőrzése alatt lévő részeit lőtték nehéztüzérséggel.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.