Világ hvg.hu 2016. július. 28. 20:48

Szíria: Aleppóban vasárnap a pokol a négyzetre emelkedik

Vasárnap várhatóan elindul Aleppo ostroma. Addig ki kéne hozni a teljesen körbevett, sokat szenvedett 2-300 ezer embert, de ők már senkiben nem bíznak. A harcoló felek megsértenek minden létező egyezményt, szabályt: kórházakat bombáznak, tiltott fegyvereket használnak.

Vasárnap kezdődik vélhetően Aleppo ostroma. A szíriai város már évek óta csatatér, először a szunnita felkelők kezén volt, de mióta az oroszok beszálltak a bombázásba Aszad elnök oldalán, visszafoglalta egy részét az állami hadsereg, és Aszad repülői napok óta bombázzák Aleppo keleti, felkelők kezén lévő részét. A városban még legalább egy Debrecennyi, 2-300 ezer ember "él". Teljesen körül vannak véve, írja az Orvosok Határok Nélkül (MSF) emberbaráti szervezet, nem tudják elhagyni a várost. Nem jut be hozzájuk étel-ital, orvosi segítség. Az MSF által működtetett négy kórházat a múlt héten lebombázták. Az Amnesty International szerint 10 kórház és orvosi intézmény lett támadás célpontja az elmúlt tíz napban. Hamarosan nem lesz egy egészségügyi szolgáltatás nyújtó intézmény sem a városban. A város egyetlen segélyútvonalát július 7. óta nem lehet használni az állami haderő mesterlövészei és a nehézbombázás miatt.

A BBC által megszólaltatott helyi lakos azt mondja, akár 6 órát is állnak az emberek sorba kenyérért. A szíriai hadsereg a nagy invázió előtt szórólapokon próbálja informálni a lakosságot, hogy hogy hagyhatják el a várost, de sms-eket is küld és hangosbeszélőn is tájékoztat. De az Amnesty International szerint ez sem, ahogy a humanitárius korridor megnyitása em fogja elejét venni a katasztrófának, mert az emberek már nem hisznek sem Aszadnak, sem az oroszoknak. A bombázások rettegésben tartják az embereket, a bombák repeszei 200 méteres sugárban szóródnak szét. A haderők kazettás bombákat is használnak, ami gyakorlatilag szőnyegbombázást jelent, válogatás nélkül letarol mindent egy adott területen, használata a nemzetközi szerződések értelmében tilos.

A város élelmiszerkészletei még két hétig tartanak ki az Amnesty International szerint.

"Itt fogunk meghalni, biztos vagyok benne" mondja egy helyi lakos.

 

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.