Megvonta a bizalmat Tihomir Oreskovic technokrata kormányfőtől a horvát parlament csütörtökön, ezzel automatikusan megbukott a kormány is.
A nagyobbik kormányzó párt, a Horvát Demokratikus Közösség június 7-én nyújtott be bizalmatlansági indítványt Tihomir Oreskovic ellen, akit egyébként korábban éppen a párt javasolt erre a posztra. Oreskovic az üzleti szférából érkezett, ahol nemzetközi karriert futott be, és egyik pártnak sem volt a tagja.
A 151 fős nemzetgyűlés 125 igen szavazattal 15 ellenében és két tartózkodással a kormányfő visszahívása mellett voksolt csütörtökön.
A legtöbb parlamenti párt, köztük az ellenzéket vezető Szociáldemokrata Párt és a nemzeti kisebbségek képviselői is Tihomir Oreskovic visszahívását támogatták és előrehozott parlamenti választások kiírását követelték a szavazást megelőző csütörtöki vitában.
A tavaly novemberi parlamenti választásokon a két nagy párt, az akkor kormányzó Szociáldemokrata Párt és a jobboldali Horvát Demokratikus Közösség fej-fej mellett végzett, egyikük sem szerzett abszolút többséget. Emiatt egyikük sem tudott kormányt alakítani a harmadik helyen végzett Híd Függetlenek Listája. A Híd végig technokrata miniszterelnök által vezetett, parlamenti támogatással rendelkező szakértői kormányt javasolt, és bár mindkét nagy párttal tárgyalt a kormányalakításról, végül a konzervatív Horvát Demokratikus Közösséggel állapodott meg decemberben a kormányalakításról.
Az elmúlt közel hat hónap alatt azonban nem volt zökkenőmentes a kormányzás. Egyes szakértők szerint Horvátország történelme legsikertelenebb kormánya volt a most megbukott.
A kormány bukása után ügyvivőként hivatalban marad az új kabinet megalakulásáig. Kolinda Grabar-Kitarovic államfőnek újra konzultációra kell hívnia pártokat, és a kormányalakítással megbízott új politikusnak 30 napja lesz, hogy parlamenti többséget hozzon létre a nemzetgyűlésben. Az államfő péntekre máris összehívta a parlamenti pártok képviselőit. Ha nem jár sikerrel, kiírja az előrehozott parlamenti választásokat.
A parlament úgy is dönthet, hogy feloszlatja magát, ez esetben az államfőnek azonnal ki kell írnia az előrehozott választásokat. Ehhez a 151 fős parlamentben 76 szavazatra van szükség, ugyanannyira, mint a kormányfő visszahívásához.