Szenzációt jelentett be egy görög régész, de kollégái szerint nagyot tévedett
Egy görög régész azt állítja, hogy megtalálta a mükénéi királyok, köztük a mitikus Agamemnón elveszett trónjának egy darabját. Az Athéni Régészek Társasága szerint a kutató tévúton jár.
Hrisztofilisz Maggidisz, az amerikai Dickinson Egyetem professzora kedden Athénban sajtótájékoztatón mutatta be az 54 x 35 x 23 centiméteres, 70-80 kilós mészkődarabot, amely szerinte a Trója ellen vonuló seregek fővezérének, Agamemnónnak a trónusa volt.
A régész szerint a kövön egy ugyanolyan három centiméter mély lyuk található, mint amilyenek a Krétán, a knósszoszi palotában ugyanebből a korból származó trónusokon láthatók, továbbá az objektum ugyanolyan típusú és minőségű kőből való, mint amilyen a mükénéi palotában is több helyen előfordul. Az egész trón negyed tonnát nyomhatott – állította a régész.
Maggidisz két éve találta a követ egy folyómederben a mükénéi citadella tövében. Szerinte a királyi trón az i.e. 13. században egy földrengés alkalmával zuhanhatott 70 méteres mélységbe a palota délnyugati részéről, és tört darabokra. Az általa megtalált töredéket 85 méternyire sodorta el a víz, ahol hamar befedte a hordalék.
A töredéket ugyanott találták, ahol az 1950-55-ös ásatások alkalmával rábukkantak a palota egyik pillérének talapzatára – tette hozzá.
Maggidisz szerint ez az egyetlen tróntöredék, amely a mükénéi civilizáció idejéből valaha is előkerült. A krétai Knósszoszon egy régebbi és kisebb trónust találtak.
A görög hatóságok elhatárolódtak Maggidisz állítólagos felfedezésétől görög régészek egy korábbi állásfoglalására hivatkozva.
Az Athéni Archeológiai Társaság 2015 decemberében, az első hírek kiszivárgása után egy, a kulturális minisztériumnak írt levélben megalapozatlannak minősítette a felfedezésről szóló híreket. A levél szerint a társaság egy szakértői csoportja nem talált bizonyítékot Maggidisz állítására, szerintük a lelet egy háztartási vagy műhelyben használt tárgy lehet.
A társaság főtitkára, Vaszilisz Petrakosz akkor "szerencsétlen, ha ugyan nem szándékos tudományos elterelésnek" nevezte a felfedezést.