Több mint egy hete tiltakoznak nagy erőkkel a francia szakszervezetek a tervezett munkajogi reform ellen. A tiltakozók az erőművekben is sztrájkra készülnek, és bár a kormányfő apróbb változtatásokra hajlandó, a legvitatottabb ponttal kapcsolatban hajthatatlan.
Manuel Valls francia kormányfő csütörtökön közölte, hajlandóak változtatni és javítani a hatalmas tiltakozásokat kiváltó tervezett francia munkajogi reformon. Mindamellett Valls arra is kitért, hogy a CGT szakszervezet által vitatott 2. cikkelyen a trövénytervezetben alapvetően nem változtatnának.
A törvénytervezet legtöbb felháborodást kiváltó része ugyanis változtatna az eddigi jogszabályi hierarchián, és az szerepel benne, hogy a munkaidő és a túlórák díjazásának tekintetében az egyes munkaadókkal kötött szerződések felülírnák az ágazati szerződéseket. Manuel Valls azt mondta, ezt semmiképp sem kívánják kivenni a tervezetből, mert ez az egész lényege. A kormány szerint ez igazából a munkavállalók érdekeit szolgálja, mert helyben adott esetben jobb feltételeket tudnak kiharcolni maguknak, mint ágazati szinten. A jobboldal a heti munkaidőt is vállalati szinten határoztatná meg.
A szakszervezetek viszont úgy gondolják, helyi szinten nehezebb lenne bármit is kiharcolni, és a tervezet a Franciaországban egyébként igen erős szakszervezetek gyengítéséhez vezetne.
A tervezet ellen a szakszervezetek már hetek óta tüntetnek: először március végén kezdődtek meg a megmozdulások, de egy hete ismét százezrek vonultak az utcákra, a munkások blokád alá vettek több olajfinomítót, ezért akadozni kezdett az üzemanyag-ellátás az országban és a kormánynak meg kellett nyitnia az olajtartalékot is.
A tüntetők több helyen a vonatközlekedést is akadályozták, a sztrájkok miatt fennakadások vannak a földi és a légi közlekedésben is. A CGT szakszervezet szerdán azt is elérte, hogy az erőművekben is sztrájkolni fognak, így az áramellátást is akadályoznák.
Nagyítás-galériánkat a franciaországi sztrájkokról és zavargásokról itt nézheti meg!