Világ MTI 2016. május. 10. 18:51

Vizsgálat indul a Szocsiban állítólag doppingoló aranyérmesek miatt

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) kivizsgálja a CBS tévécsatornán elhangzott vasárnapi állításokat, amelyek szerint a 2014-es szocsi téli olimpián több orosz sportoló is doppinggal szerzett aranyérmet.

"A Wada azonnali hatállyal ki fogja vizsgálni ezeket a vádakat" - idézte a szervezet közleménye Craig Reedie elnököt, aki hozzátette, meglepő volt új részleteket hallani hosszú idővel azután, hogy egy független vizsgálóbizottság széleskörűen feltárta az orosz atléták doppingügyeit. Reedie szerint a vizsgálat során megszólaltatták Grigorij Rodcsenkovot, a felfüggesztett moszkvai laboratórium korábbi vezetőjét, aki nem tért ki a téli olimpiára.

A vasárnapi interjúban viszont Vitalij Sztyepanov, az Orosz Antidopping Csoport egykori munkatársa közölte, Rodcsenkov elmondta neki,hogy  négy, a szocsi olimpián aranyérmes orosz sportoló használt szteroidokat.

Sztyepanov 2014-ben nyilatkozott egy német tévéstábnak, utána robbant ki az orosz doppingbotrány, melynek következményeként a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) tavaly novemberben felfüggesztette az orosz szövetség tagságát. Ez azt jelenti, hogy versenyzői nemzetközi versenyeken nem vehetnek részt, csak hazai viadalokon szerepelhetnek, és ha a döntés nem változik, a riói olimpián sem lehetnek ott.

A német állami televízió (ARD) részben titokban rögzített anyagai az IAAF számára bizonyítékként szolgáltak arra, hogy az államilag támogatott doppingrendszer, a pozitív tesztek eltitkolása és a korrupció is hozzájárult az orosz sportolók eredményeihez. Moszkva előbb visszautasította a vádakat, ám később folyamatosan jelentették be ismert és sikeres, olimpiai és világbajnok atléták doppingvétségeit és büntetéseit.

A Wada vizsgálóbizottsága tavaly azt állította, hogy az orosz kormány megfélemlítette a moszkvai laboratóriumot, amely Vitalij Mutko sportminiszter nyomására bizonyos doppingmintákat manipulált. Mutko válaszul felvetette a doppinglabor finanszírozásának beszüntetését, egyúttal közölte, hogy az 1400 doppingminta megsemmisítése, amelyet felróttak nekik, egy korábbi WADA-körlevél nyomán történt.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.