2016. április. 25. 20:06 MTI Utolsó frissítés: 2016. április. 25. 20:07 Világ

Erdogan megsértése miatt kell fizetnie egy török főszerkesztőnek

Körülbelül 2,8 millió forintnak megfelelő pénzbüntetést szabott ki hétfőn egy isztambuli bíróság Can Dündarra, a Cumhuriyet című kormánykritikus napilap főszerkesztőjére, amiért 2013-ban megjelent, korrupciós vádakat felsorakoztató cikkeivel megsértette Recep Tayyip Erdogan török elnököt, annak fiát, Bilal Erdogant és további hét embert.

Az ítélőszék kimondta, hogy Dündar írásaiban megsértette a közhivatalnokokat, ami az államfő és a kormányon lévő Igazság és Fejlődés Pártja szerint a hatalom megdöntésére irányuló tett volt.

A főszerkesztő mikroblogján az ítélethirdetés után azt írta: "ha az igazság felfedése bűncselekmény, akkor folyamatosan elkövetjük".

Az újságíró azt mondta: saját védelme érdekében maga olvassa fel a kifogásolt cikkeket.

Dündar ügyvédje, Akin Atalay közölte, hogy fellebbeznek. "Nem rágalmaztunk meg senkit, csak megírtuk, ami történt" – fogalmazott Atalay újságíróknak a bíróság épülete előtt.

Az ügyészek 9 és fél év szabadságvesztést kértek a főszerkesztőre, de Dündart felmentették a szolgálati titok megsértésének vádja alól.

Dündart és a Cumhuriyet ankarai tudósítóját, Erdem Gült egy másik ügyben is bíróság elé állították. A pert nagy érdeklődés kíséri. Tavaly novemberben azért tartóztatták le ugyanis őket, mert májusban beszámoltak arról, hogy Törökország 2014-ben fegyvereket szállított Szíriába. A Cumhuriyet a riport alátámasztására videofelvételeket is közölt. A két férfi az ügyészség szerint ezzel terroristahálózatokat támogatott, kémkedett, és a kormány hatalmának megdöntésére tett kísérletet.

A török alkotmánybíróság február 25-én egyszer már úgy döntött, hogy a hatóságok megsértették a november óta vizsgálati fogságban tartott két újságíró jogait, és azonnali szabadlábra helyezésüket rendelte el.

Erdogan a bíróság határozata után úgy nyilatkozott, hogy az ügy nem a szólásszabadságról, hanem kémkedésről szól. A média nem lehet határtalanul szabad, ahogy a világon sehol sem – érvelt. Hangsúlyozta: a döntést nem minősíti, de nem köteles elfogadni.

A török elnök szerint az újság aláássa országa tekintélyét. Az államfő elismerte, hogy a Szíriába tartó teherautók a titkosszolgálathoz tartoztak, de állítása szerint az ott élő türkmén kisebbségnek vittek segélycsomagokat.

Hirdetés