2016. január. 03. 08:03 MTI Utolsó frissítés: 2016. január. 03. 14:28 Világ

Tüntetők törtek be Szaúd-Arábia teheráni nagykövetségére

Nimr al-Nimr síita főpap szaúd-arábiai kivégzése miatt tüntetők szombat este megtámadták a szunnita királyság teheráni nagykövetségét, és bejutottak a létesítmény terültére, de az iráni rendőrség nem sokkal később kiszorította őket.

A tiltakozók Molotov-koktélokkal dobálták meg a nagykövetséget, majd betörtek a misszió területére. A Reuters szerint tüzeket gyújtottak az épületben, és annak legalább egy helyiségét feldúlták, a berendezési tárgyakat összetörték.

Az iráni hírügynökség (ISNA) beszámolója szerint a rendőrség nem sokkal később kiszorította a demonstrálókat a nagykövetség területéről, de az épület előtt továbbra is sokan vannak. A létesítményt a készenléti rendőrség tagjai vették körül, és az épületet tűzoltók lepték el. A teheráni rendőrfőnök is a helyszínre érkezett a kedélyek lecsillapítása végett.

Az iráni külügyminisztérium szombat esti közleményében nyugalomra intette a tüntetőket, és felszólította őket, hogy nem tegyenek kárt a diplomáciai képviseletben.

"Kíméletlen megtorlás fogja érni az al-Szaúd (családot) a közeljövőben, ami ennek a terrorista párti, iszlámellenes rezsimnek a bukását fogja okozni" - áll a hivatalosan a síita Irán politikai-vallási rendszerének védelméért felelős befolyásos fegyveres szervezet, az iráni Forradalmi Gárda által kiadott közleményben.

A szaúdi belügyminisztérium szombat reggel jelentette be, hogy terrorizmus vádjával kivégeztek negyvenhét embert, köztük Nimr al-Nimr neves síita hitszónokot.

Az egyik legradikálisabb szaúd-arábiai síita hitszónoknak tartott 56 éves Nimrt 2012 júliusában tartóztatták le tömegtüntetésekre és zavargásokra való felbujtás vádjával. Letartóztatásának hírére több tüntetés volt a síiták lakta keleti Katíf régióban, amely korábban a síiták hátrányos megkülönböztetése elleni tiltakozások központja volt. Az egyik tüntetésen két ember meghalt, húszan pedig megsebesültek. Szaúd-Arábia 27 milliós lakosságának mintegy 15 százaléka síita.

A kivégzésre adott "ellenséges" iráni megszólalásokra hivatkozva Szaúd-Arábia szombaton behívatta Irán rijádi nagykövetét, és a szaúdi vezetés "megdöbbenését" fejezte ki, amiért Teherán - megítélése szerint - "beleavatkozott a királyság belügyeibe".

Súlyos politikai hibának minősítette Szaúd-Arábia részéről Nimr al-Nimr síita főpap kivégzését vasárnap Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője is, aki szerint az "isteni kéz" bosszút áll majd e cselekményért. Ali al-Szisztani ajatolláh, Irak vezető síita méltósága szintén élesen elítélte Rijád tettét.

Szaúd-Arábia és Irán már eddig is egymás legfőbb politikai-vallási riválisainak számítottak a Közel-Keleten, és több térségbeli konfliktusban is szemben álló feleket támogatnak. Egyes elemzői értékelések szerint al-Nimr kivégzése tovább hevítheti a feszültségeket a két ország között.

Helyi idő szerint szombaton Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár "mély megdöbbenésének" adott hangot a szaúdi kivégzések miatt. "Al-Nimr sejket és a többi kivégzett rab közül másokat is olyan eljárások során ítéltek el, amelyek súlyos aggodalmakat vetettek fel a vádak jellegét, illetve az eljárás tisztességességét illetően" - fogalmazott Ban Ki Mun közleményében.

Tiltakozik az ENSZ-főbiztos és az Amnesty is

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint halálos ítéletet csak rendkívül súlyos bűntettek esetén lehet hozni, mint amilyen például a gyilkosság. A síita főpapot viszont semmiféle súlyos bűncselekménnyel nem vádolták - állapította meg Zeid Raad al-Huszein, aki szerint egy halálos ítélet csak nagyon alapos bizonyítékokon, roppant körültekintő vizsgálaton alapulhat, semmiképpen sem olyan vallomásokon, amelyeket kínzás, bántalmazás révén csikartak ki.

Philip Luther, az Amnesty International (AI) közel-keleti és észak-afrikai programjának igazgatója úgy vélte, a szaúd-arábiai kivégzések a terrorizmus elleni harc ürügyén az ellenzéki erők elfojtását szolgálták, és inkább valamiféle "törlesztésnek" tekinthetők. Szörnyű az az igazságszolgáltatás, amelynek keretében úgy hajtanak végre halálos ítéletet, hogy komoly kétségek övezik a bírósági eljárás törvényességét - mondta Philip Luther.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?