2015. október. 29. 08:03 MTI Utolsó frissítés: 2015. október. 29. 09:53 Világ

Észak-koreaiak tízezrei utazhattak külföldre, de nem nyaralni

A világ több részére, de leginkább Kínába és Oroszországba küldenek észak-koreaiakat, hogy a kényszermunkára emlékeztető körülmények között dolgozzanak – derült ki egy ENSZ-vizsgálatból. A Phenjannal szerződő tizenöt ország között szerepel Algéria, Angola, Kuvait, Katar és Lengyelország is.

Észak-koreaiak tízezreit küldte külföldre kényszermunkát végezni Phenjan – közölte Marzuki Darusman, az észak-koreai emberi jogok helyzetét vizsgáló ENSZ-különmegbízott szerdán a világszervezet közgyűlésén New Yorkban.

A világ több részére küldenek észak-koreaiakat, hogy a kényszermunkára emlékeztető körülmények között dolgozzanak – mondta az ENSZ-vizsgálat eredményét ismertető Darusman. A különmegbízott szerint a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (KNDK) leginkább Oroszországba és Kínába küldi saját állampolgárait dolgozni, akik az őket érintő "szerződésekről" semmit sem tudnak.

Darusman szerint Phenjan már több mint 50 ezer embert "kölcsönzött" olcsó munkaerőként a partnerországoknak, ami évi 1,2-2,3 milliárd dollár bevételt hoz a rezsimnek. A különmegbízott közölte, a koreaiakat dolgoztató cégek "a munkaerő egy elfogadhatatlan rendszerének bűnrészesei". Az észak-koreaiakat legfőképp az építői-, bányászati, informatikai és a textiliparban alkalmazzák.

A Phenjannal szerződő Kína és Oroszország mellett tizenöt ország szerepel Darusman jelentésében, köztük Algéria, Angola, Kuvait, Katar és Lengyelország. A jelentés szerint az idén Katarból kilencven észak-koreai tért vissza hazájába, akik a közel-keleti országban napi 12 órát dolgoztak, és súlyosan alultápláltak voltak.

Darusman elmondta, nem tapasztalható változás az emberi jogok helyzetében Észak-Koreában, ahol a rezsim továbbra is börtöntáborok rendszerét tartja fenn. Ugyanakkor megjegyezte, fokozatos változások mennek végbe a világ legelszigeteltebb országában az okostelefonok, dél-koreai zenék és filmek, illetve kisvállalkozások megjelenésével.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?