„Nincsenek szavak arra, hogy milyen szörnyű volt” – mondta kunduzi kórház lebombázása után, Jecs Zoltán, aki május óta dolgozik ott ápolóként. Az intenzív osztályon hat ember égett az ágyában, a műtőasztalon fekvő beteg már meghalt, az őt műtő orvosok egy biztonságos helyen kerestek menedéket.
Magyar túlélője is van az afganisztáni kórház-bombázásnak
Az afganisztáni Kunduz városában lévő kórházat szombat éjjel ért bombatámadás, amelyet a szövetséges légierők hajtottak végre. Ez a kórház volt a térségben az egyetlen, ahol sebészet működött – írja az Index és VS.hu, az Orvosok Határok Nélkül cikkére hivatkozva. A kórház azért válhatott a támadás célpontjává, mert az afgán hatóságok szerint tálib lázadók bújtak meg az épületben. Az intézményt az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű nemzetközi civil szervezet működteti mintegy 80 fős személyzettel, amelyből kilencen életüket vesztették- jelent meg az MTI-n. Az MSF honlapja szerint azonban, a légitámadás pillanatában mintegy száz beteget kezeltek és a szervezet tizenkét helyi munkatársán kívül négy felnőtt és három gyermek páciens vesztette életét.
Afgán források szerint meghalt egy tucatnyi tálib harcos is. Ugyanakkor onnan is sejthető, hogy a bombázás körülményei nem teljesen egyértelműek, mert az afgán elnök Asraf Gáni irodájának közleménye szerint az amerikai erők már bocsánatot is kértek a kórház lebombázása miatt, igaz a hírt a szövetséges erők parancsnoksága még nem erősítette meg. Barack Obama amerikai elnök pedig teljes körű kivizsgálást ígért. Egyelőre nem tudni pontosan mi is történt, de állítólag a bombázás még azután is harminc percen át folytatódott, hogy az afgán és az amerikai katonai hatóságokat értesítették Kabulban és Washingtonban.
Jecs szerint legalább fél órán át tartott a bombázás. Amikor vége lett kimentek az udvarra megnézni a kórházat, és azt látták, hogy szinte az egész romokban hever, és lángokban áll. Aztán elindultak túlélőket keresni. Az egyik égő épületbe benézve azt látták, ahogy a betegek a saját ágyukban égnek. Aztán a műtőt nézték meg, ahol elvileg a munkatársaik dolgoztak. A műtőasztalon holtan feküdt a páciens a romok közepén. Az az épületszárny viszont, ahol a fekvőbetegek voltak szerencsére érintetlen maradt, mindenki túlélte, ahogy a közeli biztonsági helyen is a kollégák azon része, aki oda tudott befutni.
Ezután visszamentek az irodába, és gyorsan végigvették, kik maradtak életben, az életben maradt orvosok, ápolók, hogyan osszák fel a feladatokat. Rögtön ott az iroda asztalán azonnal meg kellett műteniük egyik orvos kollégájukat, de sajnos már nem segíthettek rajta, meghalt.
„Az egész helyzet nagyon kemény volt, ahogy láttuk a kollégáinkat haldokolni. Előző este még arról beszéltem a gyógyszerészünkkel, hogy mire van szükségünk, most pedig itt fekszik holtan az irodában.”
Kunduz tartományi fővárost hétfőn elfoglalták a tálibok. Az afgán hadsereg és az amerikai légierő kedd reggel ellentámadást indított a visszavételére, és csütörtökre kiszorította őket a városból. Helyi lakosok azonban arról számoltak be, hogy még pénteken is szórványos harcok folytak. A biztonsági erők utcára utcáról fésülték át a várost, és nagy erőkkel keresték a bujkáló fegyvereseket.