De ezzel egyben a kormányzásról is. Jeremy Corbyn megint nagyot mondott.
Nemcsak a gazdaságpolitikában hozhat gyökeres fordulatot a brit Munkáspárt új vezetője, Jeremy Corbyn. A radikálisan baloldali politikus a párt vasárnap kezdődött brightoni kongresszusán jelentette be, hogy nem támogatja a brit Trident rakéták fenntartását, illetve újabb típusra cserélését.
A munkáspárti vezető fellépése váratlan és példa nélküli irányváltást jelent. Nagy-Britannia az Egyesült Államok és a Szovjetunió után a harmadik állam volt, amely atomfegyverre tett szert, éppen a munkáspárti Clement Attlee kormányzása alatt. A nukleáris fegyvereket azóta mind a konzervatív, mind a baloldali kormányzatok fenntartották, folyamatos modernizáció mellett. Jelenleg négy darab, Trident rakétákkal felszerelt tengeralattjáró alkotja az elrettentéshez szükséges atomütőerőt.
Eddig egyetlenegyszer fordult elő, hogy egy állam önként lemondjon atomfegyvereiről: Dél-Afrika 1989-ben megsemmisítette robbanófejeit.
Corbyn javaslatát a Munkáspárton belül sem övezi egyetértés.
A leszerelést még kell szavaznia a Munkáspárt kongresszusának ahhoz, hogy hivatalos program legyen belőle. Ez kétségtelenül megerősítené a frissen megválasztott pártvezetőt, ám sokan attól félnek, hogy a pártot kudarcra ítélné. John McTernan, Tony Blair egykori tanácsadója szerint a nukleáris fegyvereket széles körűen támogatják a brit polgárok. "Ha az első kongresszus fő üzenete az egyoldalú leszerelés, azzal azt mondjuk, hogy nem akarunk kormányra kerülni", idézi McTernant a Washington Post. Az Egyesült Királyság atomfegyver-mentesítését utoljára 1983-ban tűzte zászlajára a Munkáspárt, ami akkor megsemmisítő vereséghez vezetett. Erre válaszul újította meg Blair a pártot, amely ekkor már az erős hadsereg mellett állt ki, beleértve a nukleáris képességet.
"Már elvesztettünk egy választást, mert hihetetlen dolgokat ígértünk. Most erre nemcsak hihetetlen, de kifejezetten veszélyes dolgokkal próbálkozunk", mondta McTernan.