Világ Nagy Gábor 2015. szeptember. 09. 15:01

Mit tehet meg II. Erzsébet, amit alattvalói nem?

Nagy Gábor
Szerzőnk Nagy Gábor

II. Erzsébet egy sor kiváltságot élvez: jogosítvány nélkül vezethet, útlevél nélkül utazhat, nem tanúskodhat, nem kerülhet vád alá, és a saját palotájának alagsorában áll rendelkezésére egy bankautomata.

Londoni idő szerint délután fél hatkor lesz a 89 éves II. Erzsébet az Egyesült Királyság koronáját legrégebben viselő uralkodó, aki üknagyanyját, Viktóriát előzi meg. Születési nevén Elizabeth Alexandra Mary of York egészen pontosan Isten kegyelméből Nagy Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának, más birodalmainak és területeinek királynője, a Nemzetközösség feje, a Hit Védelmezője. Ebből az alkalommal a londoni The Independent napilap összeszedte, mit tehet meg az uralkodó, amit alattvalói nem.

AFP / Suzanne Plunkett, pool

II. Erzsébet az egyetlen, akinek az országában nem kell jogosítvány ahhoz, hogy autót vezessen – és a gépkocsijára rendszámot sem szükséges szereltetnie –, mert a dokumentumot a királynő, vagyis az ő nevében bocsátják ki, és ezt magának mégsem teheti meg. Az uralkodó persze tud vezetni, hiszen a második világháború alatt a női kiegészítő szolgálat tagjaként egy elsősegélyfurgon volánjánál ült. Ehhez az előírásoknak megfelelően egy szaktanfolyamot is el kellett végezni, így valószínűleg ő az egyetlen brit uralkodó, akit megtanítottak defektet szerelni.

AFP / Leon Neal

Ha külföldre utazik, nincs szüksége útlevélre, mert azt, a jogosítványhoz hasonlóan az ő nevében állítják ki. A családjának viszont már kötelező az úti dokumentum. II. Erzsébetet – ha véletlenül bűncselekményt követne el – nem lehet letartóztatni, mert az ügyészség és a bíróságok az ő nevében járnak el, s maga ellen nem emelhet vádat. Ugyanilyen okból tanúvallomásra sem kötelezhető.

A királynőnek két születésnapja van: az igazi, amit április 21-én ünnepel, és a hivatalos, amit Nagy-Britanniában egy, a kormány által kiválasztott (első, második vagy harmadik) júniusi szombaton, a Nemzetközösség országaiban pedig egy másik, május végi vagy június eleji napon tartanak. Ha II. Erzsébetnek kedve támad készpénzt felvennie, akkor a Buckingham-palota alagsorában rendelkezésére áll egy bankautomata, amit az angol arisztokrácia korábbi pénzintézete, a „kékvérű” Coutts üzemeltet. A királynő nem köteles adót fizetni, de 1992-ben vállalta, hogy a Lancasteri Hercegségből származó magánjövedelme után – ami tavaly 13,3 millió font volt – adózik. Igaz, ő határozza meg annak az összegét.

AFP / Laurie Dieffembacq

Egyik életrajzírója szerint szereti a Downton Abbey című tévésorozatot, amelynek egyik epizódjában éles szemmel észrevette, hogy egy brit tisztet alakító színész mellkasára második világháborús kitüntetést tűztek, noha annak a történet szerint első világháborúsnak kellett volna lennie. II. Erzsébet egy időben nagy érdeklődést mutatott a Loch Ness-i szörny iránt – aminek létezésére soha nem találtak bizonyítékot –, erre Sir Peter Scott, a sarkkutató Robert Scott fiának a levelezéséből derült fény. A természettudós Scott keresést is indított Nessie megtalálására, és azt tervezte, ha sikerrel jár, a misztikus lényt II. Erzsébetről nevezi el. Az ötletért a palota nem nagyon lelkesedett. A királynő által különösen kedvelt skóciai Balmoral-kastély egyébként alig száz kilométerre van a Loch Ness tótól.

AFP / Ben Stansall

Amióta a 18. születésnapjára egy Susan nevű Pembroke Welsh corgit kapott, legendás a kutyafajta iránti szeretete, 1999 óta apró gumicsizmák védik kutyái lábait a Buckingham palotában. II. Erzsébet az idén úgy határozott, hogy nem tenyésztet újabb corgikat magának. A döntésében közrejátszott, hogy megviselte annak a Monty nevű kutyájának a halála, aki a 2012-es londoni nyári olimpia megnyitójára készült James Bond paródiában is szerepet kapott. Ezért a jelenleg meglévő kettő, a 12 éves Holly és Willow lesznek az utolsók a sorban. Ők egyébként a 14. generációs utódjai Susannak, aki annak idején az 1947-es nászútjukra is elkísérte II. Erzsébetet és férjét, Fülöp herceget.

Hirdetés