2015. július. 30. 14:46 MTI Utolsó frissítés: 2015. július. 30. 15:47 Világ

„Nőnek hallgass a neve”: botrányt kavart a török kormányfő-helyettes

Nagy felháborodást keltett csütörtökön Törökországban Bülent Arinc török miniszterelnök-helyettes, mert megalázóan beszélt egy női képviselővel a parlamentben.

"Hölgyem, maradjon csendben. Nőnek hallgass a neve" – mondta Arinc a szerdai ülésen Nursel Aydogan képviselőnek, a legerősebb kurd párt, a júniusi választásokon a parlamentbe jutó Népi Demokratikus Párt tagjának, aki a Kurdisztáni Munkáspárt kurd lázadó szervezet észak-iraki állásai elleni török légicsapások miatt bírálta a miniszterelnök-helyettest.

Csütörtökre Arinc kijelentése a Twitter leghevesebben vitatott kérdésévé vált Törökországban.

Nem ez volt az első eset, hogy a miniszterelnök-helyettes leszólta a nőket. Tavaly júliusban Arinc az erkölcsök hanyatlását bírálta Törökországban, és különösen azt kifogásolta, ha a nők a nyilvánosság előtt hangosan nevetnek, vagy bájaikat közszemlére teszik.

Ezután a Twitteren és más közösségi oldalakon több török nő nevetős szelfivel tiltakozott. Sőt, később török nőjogi aktivisták és parlamenti képviselőnők keresetet nyújtottak be az igazságügyi hatóságoknál Arinc ellen, arra hivatkozva, hogy megsértette a nemek közti megkülönböztetést tiltó előírásokat.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.