"Menetrendet" írt alá Irán és a NAÜ
"Menetrendet" írt alá a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és Irán kedden azzal a céllal, hogy az év végéig tisztázzák az iráni atomprogram kapcsán fennálló nyitott kérdéseket - mondta Amano Jukija, a szervezet főigazgatója.
Az Irán és a hatok (az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország) között kedden megkötött megállapodásnak fontos részét képezi ez a "menetrend", amelynek segítségével eloszlathatóvá válhat a nyugati országok azon gyanúja, hogy Teherán békés célúnak mondott atomprogramja leple alatt nukleáris fegyver előállítására törekszik.
"A főigazgató 2015. december 15-ig rendelkezésre bocsátja a végső értékelését a jelenlegi és múltbeli rendezetlen kérdések megoldásának" - közölte Amano Jukija, majd hozzátette, bízik benne, hogy a NAÜ képes felügyelni a vitatott iráni nukleáris programról szóló egyezségben foglaltak betartását. "Bízom a képességeinkben, hogy el tudjuk végezni ezt a fontos feladatot" - mondta.
Az illetékes azt is elmondta, hogy a NAÜ "külön megegyezés" keretében engedélyt kapott a Teherántól 20 kilométerrel délkeletre található parcsini katonai támaszponton történő vizsgálódásra. Ali Akbar Szálehi, az iráni atomenergia-ügyi szervezet vezetője szerint a nagyhatalmak a parcsini támaszponthoz való nemzetközi hozzáférésről szóló megállapodással nem lépték át a perzsa állam által meghúzott "vörös vonalakat".
Irán és a nagyhatalmak között kedden megszületett - több politikus által történelmi jelentőségűnek minősített - megállapodást tizenhárom évi kölcsönös ádáz vádaskodás előzte meg. A most bejelentett egyezmény célja annak szavatolása, hogy az iráni nukleáris programot nem használják katonai célokra. E kötelezettségért cserében a nemzetközi közösség fokozatosan feloldja a Teherán ellen bevezetett gazdasági büntetőintézkedéseket.