2015. június. 23. 12:45 MTI Utolsó frissítés: 2015. június. 23. 13:50 Világ

Hitler jutott eszébe a német abortuszdrónról egy lengyel aktivistának

Lengyel abortuszellenes aktivisták tiltakozó akciót kezdtek az ellen, hogy német és lengyel feminista szervezetek abortusztablettákat szállító drónt terveznek átreptetni a német-lengyel határon – jelentette kedden a lengyel sajtó.

Az „Abortion drone” (Abortuszdrón) elnevezésű, szombatra tervezett akció szervezői arra akarják felhívni a közvélemény figyelmét, hogy a terhességmegszakítás Lengyelországban nehezebben érhető el, mint más európai országokban. 

Lengyelországban az abortusz kizárólag abban az esetben megengedett, ha a terhesség nemi erőszak következménye, az anya élete forog veszélyben, vagy a magzat visszafordíthatatlan károsodást szenvedett. Az első esetben a beavatkozás a magzat 12 hetes koráig, az utóbbi kettőben 24 hetes koráig végezhető el. 

A drón a két határmenti város – a németországi Frankfurt (Oder) és a lengyelországi Slubice – között repülne át, esemény utáni tablettákat szállítva, majd a landolás után a szervező feminista szervezetek egy sajtóértekezletet terveznek. 

A beharangozott akciót több konzervatív lengyel kommentátor elítélte. Az egyik lengyel abortuszellenes szervezet elnöke, Antoni Zieba odáig ment, hogy szerinte a kezdeményezés „a lengyel-német kapcsolatoknak a második világháború alatti legsötétebb mozzanatait” idézi, amikor a hitleri Németország a megszállt Lengyelországban „az ország megsemmisítését tervezte a terhességmegszakítás és a fogamzásgátlás népszerűsítése révén”. Zieba ezzel kapcsolatban a náci Németország egyik vezérének, Martin Bormann tábornoknak szavait idézte, miszerint „nem kívánatos a szlávok termékenysége”. 

Az esemény utáni tabletta ugyanakkor már vény nélkül kapható Lengyelországban, annak a rendeletnek az értelmében, melyet az egészségügyi miniszter idén áprilisban írt alá. A szert a 15 évnél idősebbek vehetik meg.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.