A német Frankfurter Allgemenine Zeitung szerzői is megemlítik, hogy a halálbüntetés-vitával a Fidesz a korrupciós vádakról akarja elterelni a figyelmet, és megpróbálja kifogni a szelet a Jobbik vitorlájából, de azért ők is foglalkoznak a témával. A lapnak menekülttémában nyilatkozott Trócsányi László, és egészen érdekes érvet hozott fel arra, hogy miért nem tud Magyarország ezzel a kérdéssel foglalkozni. A Der Standard szerint Orbán egyszerűen kitaszított.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív német lap az Európai Parlamentben (EP) a magyarországi helyzetről tartott vitával foglalkozott csütörtöki számában.
A Beszélni róla azért talán szabad című írásban a szerzők, Stephan Löwenstein és Majid Sattar kiemelték: Orbán Viktor az EP-ben a halálbüntetés értelméről nyilatkozott, de "állítólag csak a véleményszabadságról" szól a diskurzus. "Beszélni azért talán szabad még egyszer róla: hasonlóan hangzanak a magyar ellenvetések a kemény európai kritikával szemben", amely Orbán Viktornak a halálbüntetésről és a menekültek témájáról alkotott elképzeléseivel kapcsolatban fogalmazódott meg – tették hozzá.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/35333797-f23b-4b77-bd7a-c7874860c095.jpg)
Megítélésük szerint a kormányfő a fellépésével a baloldali és a liberális táborból "bírálatok özönét váltotta ki, (a kereszténydemokratákból pedig zavart hallgatást)", vagyis a miniszterelnök "ismét 'egész Európát' maga ellen fordította", de "valószínűleg éppen ez volt a célja".
Elítélő határozat is készült az EP-ben, de elbuktatták
Hozzátették, hogy egyes baloldali képviselők egy Magyarországot elítélő határozatot is előkészítettek, de ebben az Európai Néppárt – amelynek a Fidesz is tagja –, illetve az Európai Néppárttal "nemhivatalos nagykoalícióban" együttműködő szociáldemokraták nem voltak partnerek. Megjegyezték: "úgy hírlik, a magyar Zöldek is eltanácsolták európai párttársaikat attól, hogy felfújják az ügyet", mert úgy vélik, hogy az "európai beavatkozások csak fékeznék" a Fideszt a "lefelé tartó belpolitikai spirálban".
A halálbüntetés körüli vita "természetesen nem teljesen ezoterikus" – írták a FAZ szerzői. Megjegyezték, hogy az ellenzék szerint a Fidesz a korrupciós vádakról akarja elterelni a figyelmet és megpróbálja kifogni a szelet a Jobbik vitorlájából.
Trócsányi: A romák felzárkóztatása miatt nincs idő a menekültekre
Trócsányi László igazságügyi miniszter a lapnak elmondta, hogy nincs tervben a halálbüntetés bevezetését célzó alkotmánymódosítás, és csupán annak a kérdésnek a tisztázásáról van szó, hogy lehet-e szabadon vitát folytatni. Hozzátette, hogy Magyarországnak szerződéses kötelezettségei vannak, éppen úgy, mint más uniós tagállamoknak, és az alaptörvény közvetve tiltja a halálbüntetést. Ugyanakkor különösen súlyos, és "a társadalom 'lelki egyensúlyát' megzavaró" bűncselekmények esetén a nyilvánosságban igény mutatkozik a kérdés megvitatására, Orbán Viktor pedig azt az álláspontot képviseli, hogy Európában politikai diskurzusra van szükség, és nem lehetnek tabutémák.
A miniszter a menekültek körüli vitákkal kapcsolatban hozzátette, hogy Magyarország a roma kisebbség révén különleges helyzetben van, és "a kormány 'erkölcsi kötelessége', hogy elsőként" a kisebbség rászoruló tagjainak felzárkóztatásáról gondoskodjon.
Der Standard: Nem létező menekültekkel riogatnak Orbánék
Orbán a kitaszított címmel közölt kommentárt a Der Standard osztrák napilap csütörtökön.
A liberális újság budapesti tudósítója szerint a magyar miniszterelnök olyan menekültekkel szemben uszítja a lakosságot, akik valójában nem is léteznek. Gregor Mayer úgy véli, a félelemkeltés olcsó fogás, a populisták eszköztárához tartozik. Megjegyzi: ezek a hangok Strasbourgban hamisan és élesen szólnak.
A szerző szerint a magyar miniszterelnök saját pártcsaládjában is egyre kitaszítottabb. Mayer úgy látja, Orbán dacos gyerekként állítja, hogy a halálbüntetésről ő csupán csak beszélni szeretne.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)