2015. május. 21. 11:11 MTI Utolsó frissítés: 2015. május. 21. 14:01 Világ

Átszakadt egy vezeték, rengeteg olaj ömlött az óceánba egy kaliforniai strandnál

A kaliforniai Santa Barbara közelében több tízezer liter nyersolaj ömlött az óceánba egy átszakadt vezetékből.

Egy csővezeték átszakadása miatt több tízezer liter nyersolaj ömlött a tengerbe Kalifornia partjainál, a turisták körében közkedvelt Santa Barbara-i turistaparadicsom közelében; a hatóságok nagy erőket mozgósítottak a több kilométeren elterülő olajszennyezés felszámolása érdekében.

Az olajszivárgást kedden észlelték. Jennifer Williams, a parti őrség szóvivője közölte, hogy szerdán helikopterekből felmérték a környezetszennyezés nagyságát: a csendes-óceáni partvidék mentén 14 kilométer hosszan terül el az olajfolt. A hatóságok becslése szerint mintegy 400 ezer liter olaj szivárgott ki, és ebből 80 ezer ömlött a tengerbe. Egyelőre nem tudni, hogy mi okozta az 1987-ben épült, hatvan centiméter átmérőjű kőolajvezeték átszakadását.

Fehér védőruhás kárfelszámoló csoportok tisztogatják a Refugio Beach strandját. A kármentesítés idejére kiürítettek egy kempinget. Több környezetvédelmi csoport megkongatta a vészharangot a viszonylag kicsinek számító olajszennyezés hosszú távú következményei miatt.

Az Egyesült Államokban május 30-án tartják a háborús hősök emléknapját (Memorial Day), és ilyenkor turisták ezrei keresik fel a Santa Barbara-i üdülőövezetet, ezúttal azonban az olajszennyezés miatt várhatóan máshova fognak menni.

Santa Barbara környékén történt 1969-ben az Egyesült Államok történetének egyik legsúlyosabb környezeti katasztrófája: mintegy 13-16 millió liter nyersolaj ömlött a tengerbe egy olajfúró platformon történt robbanás következtében. Ez a környezeti katasztrófa adta Gaylord Nelsonnak, Wisconsin korábbi szenátorának azt az ötletet, hogy évente szerte a világon tartsák meg a Föld napját.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.