2015. április. 15. 21:06 MTI Utolsó frissítés: 2015. április. 15. 21:06 Világ

EP: Törökország ismerje el az örmény népirtást

Az Európai Parlament határozatban szólította fel Törökországot az örmény népirtás elismerésére.

Felszólította az Európai Parlament szerdai határozatában Törökországot arra, hogy ismerje el népirtásként azokat a rémtetteket, amelyeket az Oszmán Birodalomban száz évvel ezelőtt követtek el örmények százezrei ellen. Recep Tayyip Erdogan török államfő már előzetesen közölte, hogy Ankara figyelmen kívül hagyja a határozatot.

Az Európai Parlament képviselői az egyértelmű többséggel elfogadott dokumentumban úgy fogalmaztak, hogy a közelgő századik évforduló kiemelkedő lehetőség lenne a múlt feldolgozására és a két érintett nép közötti teljes megbékélés elősegítésére. 

A kerek évforduló alkalmából készített EP-határozat azt is sürgeti, hogy Törökország tegye lehetővé az akadálytalan hozzáférést a történtekre vonatkozó teljes archívumhoz. 

Erdogan már a brüsszeli szavazás előtt közölte, hogy Ankara figyelmen kívül hagyja, ha az EP népirtásnak minősíti az örmények elleni atrocitásokat. "Egyik fülünkön be, a másikon ki!" - jelentette ki a török elnök. 

Törökország elismeri, hogy 1915-ben török katonák az Oszmán Birodalom területén élő örményeket gyilkoltak meg, de tagadja, hogy az népirtás lett volna. "Személy szerint nem fárasztom magam védekezéssel, mert a törököknek tiszta a lelkiismeretük" - mondta Erdogan. 

Az EP - állítása szerint első nagy nemzetközi szervezetként - már 1987-ben népirtásnak nevezte a történteket. A mostani határozatban a képviselők azt is üdvözölték, hogy néhány nappal ezelőtt Ferenc pápa is ezt a kifejezést használta. A pápai állásfoglalás az EP szerint a béke és megbékélés szellemiségébe illeszkedik.

Hirdetés