2015. április. 01. 08:53 MTI Utolsó frissítés: 2015. április. 01. 11:01 Világ

Az ellenzéki Buhari nyerte a nigériai választást

A voksok 54 százalékával az ellenzéki Progresszív Kongresszus (APC) párt jelöltjét, a muszlim Muhammadu Buharit választották elnökké Nigériában. A volt tábornok bő 2,5 millió szavazattal kapott többet, mint a hivatalban lévő keresztény államfő, Goodluck Jonathan.

A választási bizottság kedd este ismertetett adatai szerint Buhari 15,4 millió, Goodluck Jonathan pedig 12,85 millió szavazatot – 45 százalékot – szerzett a hétvégi elnökválasztáson. Az ellenzék fölényes győzelmet aratott az afrikai ország északi, muszlim többségű részén, amely a leginkább megsínyli a Boko Haram iszlamista szervezet tevékenységét. Yobe szövetségi államban 94, Kanóban 89, Gombéban 78, Bornóban 94 százalékot ért el. 

A nigériai választási törvény értelmében nem elég a szavazatok több mint fele, az is kell, hogy a 36 szövetségi állam legalább kétharmadában a szavazatok legkevesebb 25 százalékát megszerezze a győztes. A 170 millió lakosú országban 56 millióan szavazhattak, közülük végül 28,5 millió járult az urnákhoz. 

Az elmúlt 15 évben – amióta Afrika legnagyobb gazdasága visszatért a polgári kormányzáshoz – ez az első alkalom, hogy az ellenzék jelöltje nyerte az elnökválasztást. A 72 éves Muhammadu Buhari az 1980-as évek közepén egy katonai puccsot követően már hatalmon volt egyszer. 

Nigériában eredetileg február 14-én kellett volna megtartani a választásokat, de a Boko Haram terrorszervezettel való folyamatos összecsapásokra hivatkozva úgy döntöttek, hogy a szavazást március 28-ra halasztják. A voksolást több helyen meghosszabbították, így vasárnap is tartott a szavazás, amely néhol erőszakba torkollott: az ország északkeleti részében katonákkal csaptak össze a szélsőségesek, eközben a déli országrészben az ellenzék választási törvénysértéssel vádolta a kormányt és vonult az utcákra.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.