2015. február. 02. 13:02 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 02. 13:04 Világ

Éjjel is oltották a moszkvai könyvtártüzet

Még az éjjel is oltani kellett néhány tűzfészket a moszkvai akadémiai alapkönyvtárban, amelyben hatalmas tűz pusztított hétvégén – jelentette hétfőn az Interfax orosz hírügynökség.

Egy név nélkül nyilatkozó katasztrófavédelmi illetékes szerint a helyszínen dolgozó tűzoltók reggelre 5 ezer köbméter vizet szivattyúztak ki a könyvtár épületéből. Az intézményben kutatóintézet is működött, amely ideiglenesen a közelben lévő központi közgazdasági és matematikai akadémiai intézetben kap helyet.

Múlt pénteken késő este keletkezett tűz. Az épület egyik szárnya teljesen kiégett, a mennyezet beszakadt. Senki nem sérült meg.

A katasztrófavédelem illetékesei még vasárnap sem engedtek be senkit, mert fennállt a veszélye az újabb beomlásnak. Mostanára megbizonyosodtak arról, hogy nincs ilyen kockázat.

A TASZSZ orosz állami hírügynökségnek egy névtelenül nyilatkozó illetékes elmondta, hogy a tűzoltósági szakértők helyi idő szerint fél egykor megkezdték a tűzvész eredetének és okainak felderítését. Azt is tisztázzák, hogy idejében kihívták-e a tűzoltókat. Az előzetes megállapítások szerint a második emeleten csaptak fel a lángok, és rövidzárlat, vagy egy elektromos berendezés hibája okozhatta a tüzet.

Az orosz tudományos akadémia társadalomtudományi információs intézetének moszkvai alapkönyvtárában több mint tízmillió könyvet és dokumentumot, köztük ritka középkori szláv szövegeket tárolnak. Vlagyimir Fortov, az orosz tudományos akadémia elnöke szerint a tűz és az oltás az értékes gyűjtemény több mint 15 százalékában okozott kárt. Fortov szombaton a csernobili atomerőmű 1986-os katasztrófájával hasonlította össze az akadémiai alapkönyvtár állományának pusztulását, és az orosz államfőhöz fordult segítségért.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?