2015. január. 30. 09:26 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 30. 10:15 Világ

Iszlám Állam: Bizonytalan a japán túsz sorsa

Japán pénteken arra kérte Jordániát, hogy erősítse meg Jordániában működő képviseleteik védelmét. Kisida Fumio japán külügyminiszter azt mondta, hogy a kérést az Iszlám Állam fogságába esett japán túszok miatti aggodalom indokolja. Japánban nem zárják ki, hogy újabb japánok kerülhetnek a szélsőségesek fogságába.

Szuga Josihide kormányszóvivő a túszdrámával kapcsolatban péntek reggel Tokióban azt mondta, hogy egyelőre nincs új fejlemény az ügyben.

Korábban az Iszlám Állam egy videofelvételen jelentette be, hogy hajlandó elengedni a szabadúszó japán újságírót a Jordániában bebörtönzött iraki terroristanőért, Szajjida ar-Risáviért cserébe.

A jordániai kormány közölte: kész elengedni az iraki foglyot, ha épségben kiszabadul Maáz al-Kasszaszbe, a jordániai hadsereg pilótája. A szélsőségesek újabb ultimátumban bejelentették: megölik a decemberben a szíriai Rakkában bevetés közben túszul ejtett pilótát, ha a terroristanőt csütörtökön napnyugtáig nem engedik szabadon jordániai börtönéből.

Az ultimátum határideje lejárt, de egyelőre nincs hír fejleményről.

A jordániai hatóságok közölték: továbbra is fogva tartják Risávit, mert nem tudtak meggyőződni arról, hogy a pilóta életben van. A 44 éves nőt Jordániában halálra ítélték, amiért részt vett a 2005 novemberében három jordániai szálloda ellen elkövetett támadássorozatban, amelyben 60 ember halt meg. A merényletet úgy élte túl, hogy nem robbant fel a testére szerelt pokolgép.

Közben csütörtökön először szólalt meg a japán túsz felesége. Dzsogo Rinko elmondta: eddig a családja magánéletének védelme érdekében nem állt a nyilvánosság elé, de a háttérben igyekezett mindent megtenni férje kiszabadulásáért.

A házaspárnak két kisgyereke van, a kisebbik mindössze háromhetes volt, amikor Goto Kendzsi elutazott a Közel-Keletre. Dzsogo Rinko kérte a japán és jordániai kormányt, tegyenek meg mindent a két túsz kiszabadításáért.

Az Iszlám Állam nemrég lefejezett egy másik japán túszt, Jukava Harunát, vagy legalábbis erről üzenetet tett közzé a világhálón. A videón a terroristák állítása szerint a japán férfi fej nélküli teste látható, de így nem azonosítható. 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.