2015. január. 21. 06:50 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 21. 09:31 Világ

Eltűnt mexikói diákok: Lehetetlen feladat a maradványok azonosítása

Kevés remény maradt a tavaly elrabolt mexikói diákoknak tulajdonított földi maradványok azonosítására. A közép-amerikai ország ügyészségének tájékoztatása szerint ugyanis az ügyön dolgozó osztrák szakembereknek eddig nem sikerült elég DNS-hez jutniuk, de megpróbálkoznak egy kevésbé hagyományos módszerrel is.

A maradványok túlságosan megégtek, a rendkívül magas hő tönkretette a fog- és csonttöredékekben lévő úgynevezett mitokondriális DNS-t – közölték a szakemberek.

Egy dél-mexikói bűnbanda tagjai november elején elismerték a diákok brutális meggyilkolását. Miután megölték őket, a holttesteket 1600 fokon elégették, az elszenesedett csontokat pedig bedobták egy folyóba. Az áldozatokat azonban hivatalosan továbbra is eltűntként tartják számon addig, amíg nem azonosítják a holttestüket.

Erre most már csak az úgynevezett tömeges párhuzamos szekvenálás adhat reményt, ennél az eljárásnál azonban fennáll a maradványok megsemmisülésének veszélye. A vizsgálat három hónapig tart.

A mexikói hatóságok engedélyezték az eljárást, a diákok családjait képviselő ügyvéd szerint azonban az ügyészségnek ki kellett volna kérnie a rokonok véleményét is. Vidulfo Rosales attól tart: ha megsemmisülnek a maradványok, a szülőket le fogja sújtani, hogy semmi sem marad, amit el tudnának temetni.

A mexikói hatóságok nem küldték el az összes maradványt az Innsbrucki Egyetemre, csak tizenhatot, álláspontjuk szerint a többi annyira károsodott ugyanis, hogy semmi esély nem maradt az azonosításra.

A néhai diákok adományokat gyűjtöttek Igualában, és hatalmukba kerítették a városi tömegközlekedés több buszát. A helyi rendőrök a polgármester utasítására két helyszínen tüzet nyitottak a diákokra, és megöltek közülük hatot. A többi diák folytatta a rendbontást, mire a polgármester őrizetbe vetette és elhurcoltatta őket, mert attól tartott, hogy megzavarják felesége egyik nyilvános beszédét.

A fiatalok eltűnése heves indulatokat váltott ki Mexikóban, és a kormányt, valamint a rendőrséget bíráló, gyakran erőszakba torkolló tüntetéssorozathoz vezetett. Az ügyben több tucat embert vettek őrizetbe, köztük a bűnbanda tagjain kívül rendőröket, a polgármestert és annak feleségét is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.