Nem kaphatja meg a következő 50 korbácsütést a szaúdi blogger
Raif Badavira az iszlám megsértéséért novemberben tíz év börtönt és ezer korbácsütést szabtak ki, amit 20 héten keresztül terveztek végrehajtani ötvenesével. Az első 50-et már megkapta január elején, a börtönorvos azonban úgy találta, hogy egészségi állapota nem teszi lehetővé a most pénteki megkorbácsolását.
Feltehetően egy héttel elhalasztották Raif Badavi péntekre tervezett megkorbácsolását "egészségügyi okok miatt" – közölte a szaúdi blogger felesége az AFP francia hírügynökséggel. A 31 éves Raif Badavit 2012 júniusában vették őrizetbe, amiért honlapot alapított a vallás szerepének megvitatására a sivatagi királyságban. A férfira az iszlám megsértéséért novemberben tíz év börtönt és ezer korbácsütést szabtak ki, valamint egymillió szaúdi riál (71,5 millió forint) megfizetésére kötelezték. A korbácsütéseket 20 héten keresztül tervezik végrehajtani ötvenesével, a pénteki nagyima után egy mecset előtt.
Január 9-én Badavi megkapta az első 50 korbácsütést, és pénteken kellett volna végrehajtani a büntetés következő szakaszát. A börtönorvos azonban úgy találta, hogy Raif Badavi egészségi állapota nem teszi lehetővé a most pénteki megkorbácsolását – közölte Anszaf Haidar telefonon Kanadából, ahová három gyermekével elmenekült.
Anszaf Haidar elmondta, hogy férje megsebesült a múlt heti korbácsoláskor, amelyet Dzsidda vörös-tengeri kikötővárosban hajtottak végre. A következő korbácsolást jövő péntekre tervezik
Az Amnesty International (AI) is megerősítette a jelentést, hozzátéve, hogy az orvos szerint a sebek nem gyógyultak be kellően, és a blogger nem tudta volna elviselni az újabb korbácsolást. A nemzetközi jogvédő szervezet ismét elítélte a "botrányos és embertelen" büntetést.
A Szabad Szaúdi Liberálisok című, azóta a hatóságok által betiltott honlapot működtető Raif Badavi kapta 2014-ben a Riporterek Határok Nélkül (RSF) párizsi székhelyű nemzetközi újságíró jogvédő szervezet Sajtószabadság-díját. Badavi a weboldalon a többi között arra szólította fel a szaúdiakat, hogy fejtsék ki véleményüket a vallás szerepéről. Mindez az ultrakonzervatív iszlám országban eretnekségnek számít, és kemény büntetést von maga után.
A blogger megkorbácsolása nagy visszhangot váltott ki világszerte. Zeid Raad al-Huszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa csütörtökön felszólította Abdallah bin Abdel-Azizt, az ország uralkodóját, hogy részesítsék kegyelemben a bloggert.