2015. január. 16. 20:44 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. január. 16. 20:43 Világ

Megkönyörülhetnek a korbácsolásra ítélt szaúdi bloggeren

A nemzetközi tiltakozást látva a szaúdi király a legfelsőbb bíróság elé terjesztette az ezer korbácsütésre és tíz év börtönre ítélt bloger, Raif Badavi ügyét.

Akár kegyelmet is kaphat az a szaúdi blogger, Raif Badavi, akit liberális nézeteket valló blogja miatt ítélt ezer korbácsütésre, 10 év börtönre és egymillió szaúdi riál megfizetésére a szaúdi bíróság.

A korbácsütéseket 20 héten keresztül kellene megkapnia ötvenesével péntekenként, de a most pénteki megkorbácsolását egészségügyi okokra hivatkozva elhalasztották. A blogger előző korbácsoláskor kapott sebei ugyanis nem gyógyultak be eléggé.

Badavi a a Szabad Szaúdi Liberálisok honlapot működtette, amelyen a szaúdi hatóságok szerint megsértette az iszlámot, és ezért ítélték el.

A férfi története világszerte tiltakozást váltott ki, az ENSZ emberi jogi főbiztosa is kiállt mellette, és pénteken Budapesten is tiltakoztak Badavi megkorbácsolása ellen.

A brit The Guardian viszont azt írja, a szaúdi király, Abdullah végül megkönyörült a bloggeren és úgy döntött, a legfelsőbb bíróság elé terjeszti az ügyét. A 31 éves Badavi felesége, aki Kanadában él három gyermekükkel azt mondta, úgy tudja, a legfelsőbb bíróság elé került az ügy, és reméli, hogy megkegyelmeznek a férjének, de a szaúdi kormány egyelőre nem erősítette meg.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.