2014. december. 05. 19:57 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 05. 19:58 Világ

Durva tájfun csaphat le szombaton a Fülöp-szigetekre

Milliókat evakuálnak otthonaikból a Fülöp-szigetek középső részének tengerpartjairól és más vidékeiről egy közelgő tájfun miatt pénteken. A Hagupit tájfun széle már elérte a szigetország keleti partjait. A vihar ereje csökkent ugyan valamennyit, és már nem éri el a legerősebb, úgynevezett szupertájfunokra használt ötös fokozatot, de így is pusztítónak ígérkezik.

Ez lehet az idei év legerősebb vihara az országban, és akár 700 kilométeres körzetre is kiterjedhet hatása.

A vihar közeledése miatt szerte körülbelül 2,5 millió embert evakuálnak a hatóságok. Sok kikötőt bezártak, több repülőjáratot töröltek. A fővárosban, Manilában és a déli Mindanao szigeten több mint 2000 embernek félbe kellett szakítania utazását, és várnia kell, amíg újraindul a közlekedés.

A meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint olyan területeket is érhet újból természeti csapás, amelyeket tavaly sújtott az ötös erősségű Haiyan tájfun, és még nem heverték azt ki.

A tavaly novemberi Haiyan minden idők legerősebb tájfunja volt. Több mint hétezer ember eltűnt vagy meghalt, legalább négymillióan maradtak fedél nélkül vagy a házuk rongálódott meg.

A Hagupit tájfun szeme pénteken 435 kilométerrel délkeletre volt a szigetországtól, a Csendes-óceán felett. Széllökéseinek sebessége elérte a 250 kilométert óránként. Várhatóan szombat délután csap le a szárazföldre. Körülbelül 10 millió lakost fenyeget áradás, de akár 30 millió is lehet azok száma, akik valamennyi kárt szenvednek majd a meteorológiai szolgálat szerint.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.