2014. november. 12. 05:23 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 12. 10:05 Világ

Újabb ebolás Maliban, és állítólag már halott

Újabb ebolás megbetegedést jelentették Maliból, állítólag egy ápolóról van szó, aki már el is hunyt. Egy gyorsan elhunyt guineai férfival került kapcsolatba, akinél csak gyanakodnak rá, hogy ebolás lehetett.

Újabb ebolás esetet jelentették Maliból, ahol októberben egy kétéves kislány halt bele a kórba. Mahamodu Camara, a nyugat-afrikai ország tájékoztatási minisztere a Twitteren jelentette be, hogy óvintézkedéseket hoztak, részleteket azonban nem közölt.

Szakemberek és diplomáciai források szerint a mostani eset független az elsőtől. A klinikát, ahonnan a megbetegedést jelentették, rendőrök őrzik, az intézmény karantén alatt van. 

A Maliban regisztrált második beteg egy ápoló, aki kapcsolatba került egy guineai beteg férfival. A beteg október végén elhunyt a most karantén alá vett bamakói Pasteur Klinikán. A guineai férfit, akiről úgy vélik, hogy ebolás lehetett, illetékesek szerint nem szűrték a vírusra Maliban, holttestét pedig a megfelelő óvintézkedések nélkül küldték haza. Az ebola a halál beállta után még három napig fertőz. 

Egy neve elhallgatását kérő egészségügyi forrás szerint már az ápoló is halott – a vizsgálatok kimutatták, hogy ebolás volt –, egy orvos pedig megfertőződött, őt elkülönítették. A kormány egyelőre nem adott hivatalos tájékoztatást e tekintetben. 

Mali a térség hatodik állama, ahol megjelent az ebola. A kétéves kislány halála óta nem regisztráltak újabb esetet, s elvileg azon 108 ember elkülönítése is véget ért vagy ér a héten, akiket azért helyeztek megfigyelés alá, mert érintkeztek a gyermekkel. 

Malinak 800 kilométer hosszú közös határa van Gunieával, amelyet Libériával és Sierra Leonéval együtt a leginkább sújt a mostani járvány. A betegségben eddig hozzávetőleg ötezren haltak meg idén.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.