2014. november. 07. 15:06 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 07. 16:20 Világ

Muzulmán transzszexuálisok nyertek pert Malajziában

Három muzulmán transzszexuális javára döntött a legfelsőbb bíróság Malajziában pénteken, miután fellebbeztek egy korábbi végzés ellen, amely megtiltotta, hogy női ruhát hordjanak. A bíróság döntését az emberi jogok szempontjából történelminek nevezte a három férfi ügyvédje.

A három bíróból álló testület úgy döntött, hogy az összes malajziai tagállamban hatályos iszlám vallási törvény, a saría nem alkalmazható a három férfire. Az ítélet szerint az érvényes helyi előírások diszkriminatívak, mert nem veszik figyelembe a nemi identitással kapcsolatos problémákat.

Az élet valamennyi területére kiterjedő vallási kód tiltja az ellenkező nem ruháinak viselését, amit Malajziában szigorúan be is próbálnak tartatni.

Az egyik bíró úgy fogalmazott, hogy az erkölcsi viselkedést is szabályozó saría a HIV vírus terjedését terjesztő homoszexuális és leszbikus tevékenységek megfékezésre irányul, a jelen esetnek viszont "semmi köze sincs a homoszexualitáshoz", hanem egészségügyi problémákkal rendelkező muzulmán férfiakról van szó. A három férfinak ugyanis orvosok igazolták, hogy nemi identitászavarban szenvednek.

Korábban egy elsőfokú bíróság azt az ítéletet hozta, hogy a három férfi köteles az iszlám törvényeket követni, mivel muzulmánnak születtek.

A férfiak ügyvédje szerint történelmi ítélet született, amelynek precedensteremtő értéke van.

A Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet szerint Malajzia a világ egyik legrosszabb országa a transzszexuális emberek szempontjából, mert ott folyamatos zaklatásnak, szexuális bántalmazásnak és letartóztatásoknak vannak kitéve.

Hirdetés
hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.