2014. november. 05. 13:20 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 05. 13:37 Világ

Lezuhant maláj gép: Péntektől vihetik a roncsokat Hollandiába

Pénteken kezdhetik Hollandiába szállítani a Kelet-Ukrajnában lezuhant malajziai repülőgép roncsait – legalább is ezt közölték az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság rendkívüli helyzetekért felelős "minisztériumának" illetékesei közölték szerdán.

Közben Szingapúrban Najib Razak malajziai kormányfő a holland miniszterelnökkel, Mark Rutte-vel egyeztetett.

A malajziai miniszterelnök azt ígérte: Malajzia mindent megtesz azért, hogy a lezuhant utasszállító tragédiájának felelőseit bíróság elé állítsák. Határozott elképzelésük van ugyan a történtekről, de ezt bizonyítékokkal kell alátámasztaniuk. Most a roncsok elszállítása a fő feladat – tette hozzá.

A holland kormányfő szerint független vizsgálatokra is szükség van. Elismerte, hogy a szakadár térséggel kapcsolatos biztonsági kockázatok miatt kénytelenek voltak eddig különböző forrásokra támaszkodva "távnyomozást" folytatni.

Rutte kiemelte, hogy a repülő Malajziához tartozott, és 43 polgára halt meg a katasztrófában, ezért be kell vonni abba a vizsgálatba, amelyet eddig csak a holland hatóságok folytattak.

A Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó MH17-es járata július 17-én zuhant le a Donyeck megyei Hrabove településnél, egy olyan területen, ami oroszbarát szakadárok kezén volt. A tragédiában 298-an haltak meg, köztük 196 holland állampolgár. Egyetlen túlélő sem volt.

A nyugati hírszerző szolgálatok meggyőződése szerint oroszbarát szakadárok lőtték le a gépet Buk típusú, orosz gyártmányú légvédelmi rakétával, Moszkva viszont az ukrán fegyveres erők felelősségét emlegeti.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.