A Nyugat nem ismeri el a donyecki választást, Moszkva viszont partnernek tekinti a szakadár vezetőket
Az Egyesült Államok és Németország kormánya, valamint az Európai Unió főképviselője elítélte a választás megrendezését, és nem ismeri el azt, Moszkva viszont „tiszteletben tartja” az eredményt.
Mindkét szakadár köztársaságban a hatalmon lévő vezetők nyerték meg a választást: Donyeck megyében Olekszandr Zaharcsenkót választották elnökké, Luhanszkban pedig Ihor Plotnickijt.
A donyecki szakadárok választási bizottságának vezetője bejelentette, hogy Zaharcsenko a szavazatok több mint 70 százalékát szerezte meg a voksok több mint 50 százalékának összeszámlálása alapján. Luhanszk megyében a szavazatok 27,8 százalékos feldolgozottsága alapján Plotnickij vezet 63,17 százalékkal. A többi jelölt jóval 20 százalék alatti eredményt ért el. A "parlamenti választásokon" 69,18 százalékkal a Békét Luhanszknak mozgalom listája vezet, melynek élén szintén Plotnickij áll. A mozgalom a "köztársaság" függetlenségéért száll síkra, és egyik legfontosabb célja a lehető legszorosabb kapcsolatok kialakítása Oroszországgal.
Federica Mogherini, az Európai Unió új kül- és biztonságpolitikai főképviselője közleményében törvénytelennek minősítette a vasárnapi kelet-ukrajnai "elnök- és parlamenti választásokat", és kijelentette, hogy az unió nem fogadja el az eredményeit. "A választásokat az ukrajnai béke megteremtése egy újabb akadályának tekintem" - írta közleményében Mogherini. A helyi választásokat az ukrán törvények szerint kell megrendezni, miként azt a minszki megállapodások előirányozzák - hívta fel a figyelmet, és felszólított minden érintettet, dolgozzon azért, hogy ilyen választásokat lehessen tartani.
Az Egyesült Államok arra szólította fel Oroszországot, hogy ne használja ürügynek a választások eredményeit "újabb csapatok és fegyverzet Ukrajnába vezénylésére". Mark Stroh, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője az orosz hírügynökségnek nyilatkozva felhívta a figyelmet, hogy "a legutóbbi információk fényében" az orosz katonák visszatérnek a szakadárok által ellenőrzött kelet-ukrajnai területekkel szomszédos határtérségbe. Felszólította Oroszországot és a szakadárokat, hogy teljesítsék a szeptemberi minszki megállapodásokból eredő kötelezettségeiket. Hangsúlyozta, hogy "az Egyesült Államok nem fogja elismerni az úgynevezett választások eredményeit, és felhívja a nemzetközi közösség minden tagját, hogy cselekedjen hasonlóképpen".
Stroh szerint az ilyen "választások" megrendezése ellentétes az ukrán alkotmánnyal és a szeptember 5-i minszki megállapodással. Szavai szerint "az egyetlen törvényes voksolás, melyet Kelet-Ukrajnában tartanak, a Petro Porosenko ukrán elnök által aláírt törvényben előirányzott december 7-i választás lesz". Ezt azonban a szakadárok nem fogadják el.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter óvta Oroszországot attól, hogy a választások eredményét a szakadárok további buzdítására használja.
"Remélem, Oroszország a nyilvános állásfoglalásokon túl nem tesz semmit azért, hogy a választási eredményeket ürügyként használva arra buzdítsa a szakadárokat, hogy tevőlegesen folytassák útjukat a függetlenség felé" - mondta a Deutsche Welle német rádiónak. Steinmeier szerint Oroszország álláspontja kárt okoz az enyhülési folyamatnak.
"Mi azon kijelentések alapján fogjuk megítélni Oroszországot, amelyeket Vlagyimir Putyin elnök is megismételt Milánóban: hogy Ukrajna függetlensége mellett áll, és hogy Oroszország ezt az egységet nem kérdőjelezi meg" - mondta, hozzátéve: a minszki megállapodások továbbra is irányadóak a konfliktusban. A kelet-ukrajnai választások vétettek ezen megállapodások ellen, ezért - hangsúlyozta - "nem fogadhatjuk el ezeket a választásokat". A német külügyminiszter Twitter-üzenetében is megerősítette, hogy a választások ellentétesek a minszki megállapodások "betűjével és szellemével".
Az orosz külügyminisztérium hétfőre virradóra kiadott közleményében közölte, hogy tiszteletben tartja Délkelet-Ukrajna lakóinak véleménynyilvánítását, és kész továbbra is együttműködni a válság rendezésében. A közlemény szerint a megválasztott donyecki és luhanszki "képviselők mandátumot kaptak a gyakorlati feladatok végrehajtására", hogy visszavezessék a térségben az életet a normális kerékvágásba. A dokumentum hangsúlyozza, hogy "rendkívül fontos" határozott lépéseket tenni az ukrán központi hatalom és a Donyec-medence képviselői közötti tartós párbeszéd megteremtésére a minszki megállapodások szellemében.
Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes hétfőn felszólította Ukrajnát, hogy állítsa le délkelet-ukrajnai hadműveletét, és azt mondta, a Donyeck és Luhanszk megyei szakadár oroszbarát vezetők a vasárnapi választással "mandátumot" kaptak a Kijevvel folytatandó tárgyalásokra.
Orosz hírügynökségeknek nyilatkozva Karaszin kijelentette: a Donyec-medence megválasztott képviselői "teljes felhatalmazást kaptak tartós és széles körű párbeszéd folytatására a kijevi hatóságokkal".
"Számunkra teljesen nyilvánvaló, hogy ez a munka csak akkor hozhat eredményt, ha egyenjogú, az egymás kölcsönös tiszteletén alapuló párbeszéd kezdődik úgy, hogy Kijev lemond a harci cselekményekről és a hírhedt terrorellenes hadműveletről" - hangsúlyozta a miniszterhelyettes.