2014. október. 30. 15:15 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 30. 17:49 Világ

Ebola: Karantén vár az ebolás területekről visszatérőkre Kaliforniában

Karanténba helyezik huszonegy napra az Egyesült Államok nyugati partján fekvő Kaliforniában azokat, akik az ebolával érintett nyugat-afrikai államokból térnek haza, és közvetlen kapcsolatba kerültek fertőzöttekkel – jelentette be helyi idő szerint szerdán a szövetségi állam közegészségért felelős ügyosztályának igazgatója.

Ron Chapman azt mondta: így akarják megőrizni a kaliforniaiak egészségét és biztonságát, illetve megerősíteni a már bevezetett lépéseket. "Azokat a hazatérőket, akik nem kerültek kapcsolatba ebolás beteggel, nem helyezik megfigyelés alá" – erősítette meg.

Kalifornián kívül négy amerikai államban, New Yorkban, New Jersey-ben, Illinois-ban és Marylandben vezettek be korlátozásokat az ebolás területekről hazatérő egészségügyi alkalmazottakkal szemben. A Pentagon szerdán azt közölte, hogy karanténba helyeznek minden Nyugat-Afrikából visszatérő amerikai katonát.

New Jersey államban múlt hét végén politikai vihart kavart, hogy egy Sierra Leonéből hazatért amerikai ápolónő, Kaci Hickox embertelennek, állampolgári jogai megsértésének nevezte, hogy megérkezése után elkülönítették. A nővért hétfőn Chris Christie kormányzó utasítására hazaengedték Maine államba, miután negatív lett az ebolatesztje.

Peter Piot, az ebolavírus egyik felfedezőjeként számon tartott szakértő csütörtökön arra hívta fel a figyelmet, hogy a betegség az Afrikában dolgozó kínai munkások miatt átterjedhet a viszonylag rosszabbul működő közegészségügyi rendszerű kelet-ázsiai országra. A belga járványügyi szakember, volt ENSZ-főtitkárhelyettes úgy vélte: nem kell "atomfizikusnak" lenni ahhoz, hogy megállapítsa, a két régió közötti gyakori érintkezés a fertőzés átterjedését okozhatja.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalos adatai szerint eddig összesen nyolc országban 13 676 megbetegedést regisztráltak, ebből 6535 fertőzöttet Libériában, 5235-öt Sierra Leonéban, 1906-ot pedig Guineában. A járvány mostanáig 4922 halálos áldozatot szedett, a legtöbben Libériában vesztették életüket a vérzéses lázban.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.