Az egyik első exit poll-felmérés eredménye szerint az ukrán elnök, Petro Porosenko Blokkja nyerte a vasárnap megrendezett előrehozott parlamenti választást Ukrajnában, összességében pedig az ország európai közeledését támogató erők sikerét hozta a voksolás.
Az urnazárás után közzétett adatok alapján az államfő mögött álló és a nevét viselő pártszövetség a szavazatok 23,2 százalékával végzett az első helyen. Petro Porosenko az ukrán válságban nem az oroszbarát álláspontot képviseli, inkább az EU-hoz és Amerikához közeledik. Korábban úgy fogalmazott: nem enged Ukrajna határaiból.
A második legtöbb voksot, a szavazatok 20,7 százalékát Arszenyij Jacenyuk kormányfő pártja, a Népi Front kapta. Új parlamenti erőként kerülhet be a harmadik legnagyobb pártként az előbbiekhez hasonlóan európai integráció párti, a lembergi (lvivi) polgármester vezette Önsegítés nevű párt 13 százalékos támogatottsággal. Nyolc százalékot kapott a felmérés szerint a Majdan-tüntetések nyomán eltávolított volt államfőt, Viktor Janukovicsot támogató Régiók Pártjából kivált politikusok által alapított Ellenzéki Blokk.
A bejutáshoz szükséges öt százalékos küszöböt átlépte még az Oleh Ljasko vezette populista, nacionalista Radikális Párt, a szintén nacionalista Szabadság párt és Julija Timosenko Haza pártja.
Egy másik, nemzetközi exit poll-felmérés eredménye szerint - amelyet a kanadai kormány támogatásával, az ukrán Rejting közvélemény-kutató csoport, a vilniusi Gallup és a Nemzetközi Republikánus Intézet (IRI) végzett - szintén ugyanez a hét párt jutott be a parlamentbe, ugyanilyen sorrendben és hasonló arányokkal. Ugyanezt az eredményt hozta az úgynevezett nemzeti exit poll is, az Ilka Kucseriva Alapítvány, a Razumkov és a kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KMISZ) közös felmérése.
A TSZN tévétársaság által készített közvélemény-kutatás eredménye annyiban tér el a többiekétől, hogy náluk Ljasko Radikális Pártja megelőzte az Ellenzéki Blokkot. Előbbi 7,1 százalékkal a negyedik, utóbbi pedig 6,6 százalékkal az ötödik helyen végzett.
Ezek az exit poll-eredmények egyébként csak a párlistás szavazatokra vonatkoznak: a parlament 450 tagja közül 225 képviselő az öt százalékot elért pártok listájáról kap mandátumot, további 225 képviselőt egyéni körzetekben közvetlenül választanak meg.
Kárpátalján vegyes volt az érdeklődés
A Magyarországgal szomszédos ukrajnai megyékben a voksolás rendkívüli események nélkül, nyugodt légkörben folyt, a rendőrségre késő délutánig nyolc bejelentés érkezett szabálysértésekről. Kijevi idő szerint 17 óráig a térségben a választásra jogosultak valamivel több mint 37 százaléka adta le a voksát, miközben egy órával korábban az országos átlag meghaladta a 40 százalékot – adta hírül a mukachevo.net munkácsi híroldal.
A választók aktivitása az Ungvár központú választási körzetben volt a legmagasabb, itt 17 óráig a részvételi arány meghaladta az 50 százalékot. Délután a körzet több magyarlakta településén is sorok alakultak ki a szavazóhelyiségeknél. Ugyanakkor a Beregszászi és Nagyszőlősi járások számos magyarlakta települését magában foglaló Nagyszőlős központú választási körzetben 31 százalékos részvételt regisztráltak az urnazárás előtt három órával.