2014. október. 08. 19:18 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 08. 20:49 Világ

Elkaszálták a szlovén EU-biztosjelöltet

Az energiaunióért felelős európai bizottsági alelnöknek jelölt volt szlovén miniszterelnök, Alenka Bratusek biztosi kinevezését nem támogatta szerdai közös szavazásán az Európai Parlament ipari és energiaügyi valamint környezetvédelmi bizottsága, amely ugyanakkor bizalmat szavazott Spanyolország korábbi agrárminiszterének, a néppárti Miguel Arias Canetének.

Az első szavazásról a Sven Giegold német zöldpárti politikus által közzétett fotó tanúsága alapján a két bizottság részéről 127-en szavaztak. Igennel 13-an voksoltak arra a kérdésre, hogy szerintük Alenka Bratusek alkalmas-e arra, hogy az Európai Bizottság tagja legyen, 112 politikus szavazott nemmel, és ketten tartózkodtak.

A képviselők zárt ülésen szavaztak, a nagy arányú elutasítás ugyanakkor világossá teszi, hogy az EP két legnagyobb politikai ereje, a jobbközép néppárt és a szociáldemokrata frakció egyaránt leszavazta a liberális szlovén politikust, akinek biztosi meghallgatásán nyújtott teljesítményét egyesek egyenesen katasztrofálisnak minősítették.

A liberálisok a zárt ülés elején kérték, hogy hallgassák meg újra Bratuseket, de az indítványt a bizottságok elutasították, ahogyan pár perccel később magát Bratuseket is.

A politikus meghallgatásán sokat ismételte önmagát, amelyre rendszerint fel is hívta a figyelmet, semleges vagy kitérő válaszokat adott, amelyek többnyire meglehetősen rövidre is sikerültek. Több EP-képviselő már akkor sem rejtette véka alá, hogy elégedetlen Bratusek teljesítményével.

A volt miniszterelnök ráadásul, ha nem is vert helyzetből, de rendkívül nagy hátránnyal indult a megmérettetésen. Egyrészt liberális, vagyis egyik nagy frakció támogatását sem tudhatja a háta mögött, emellett pedig már jelölése pillanatában vihart kavart és támadhatóvá vált azáltal, hogy a választások elvesztése után, de még hivatalban lévő miniszterelnökként gyakorlatilag saját magát buktatta felfelé Brüsszelbe.

Emiatt otthon a korrupció-ellenes hatóság vizsgálatot is indított. Bratusek a vádat azzal igyekezett hárítani, hogy Szlovénia kicsúszott volna a jelölés határidejéből, így a kormány egy három nevet tartalmazó listát küldött el Jean-Claude Junckernek, és a bizottság megválasztott elnöke választotta őt.

Napközben szárnyra kapott az a pletyka, hogy Bratusek visszalép, amit később az egyik népszerű közösségi oldalon cáfolt. Miután az első szavazáson nagy aránnyal leszavazták, a bizottságok arról már nem nyilvánítottak véleményt, hogy alkalmasnak tartják-e a szlovén politikust a Juncker által kijelölt energiaunióért felelős alelnöki posztra.

Az energia- és klímaügyi biztosnak jelölt másik vitatott személyiség, a volt spanyol agrárminiszter a néppárti Miguel Arias Canete, aki éppen az energiaiparhoz fűződő kapcsolatai, közvetlen érdekeltsége, szexista megnyilvánulásai és a családjának jutó támogatások miatt került nyomás alá, bizalmat kapott a bizottságoktól.

Mind uniós biztosnak, mind az energia- és klímaügyekkel foglalkozó tárca vezetésére alkalmasnak találták. Kinevezése ellen aláírásgyűjtés is indult, amelyhez végül több mint félmillióan csatlakoztak az interneten.

A Richard Corbett brit, munkáspárti EP-képviselő által az egyik népszerű közösségi oldalon közzétett üzenet tanúsága szerint a két bizottság együttes szavazásán 83-an tartották alkalmasnak Canetét uniós biztosnak, míg 42-en szavaztak ellene, és 77 voks támogatta, hogy az energia- és klímaügyi tárcát kapja, míg 48 ellenezte. Mindkét voksolásnál 3-an tartózkodtak.

Reinhard Bütikofer német, zöldpárti EP-képviselő, az Európai Zöldpárt egyik szóvivője úgy értékelte a szavazást, hogy a szociáldemokraták engedtek a nyomásnak. Az EurActiv uniós ügyekkel foglalkozó hírportál korábban azt írta: a balközép politikusok azért fogják támogatni Canetét, hogy a francia, szociáldemokrata Pierre Moscovici megkapja a jobbközép néppártiak támogatását az egy órával későbbi bizottsági voksoláson.

Alenka Bratusek esetében, ha az összes szavazás lezárult, Jean-Claude Junckerre terelődik a figyelem. Az Európai Bizottság megválasztott elnökét jogilag semmi sem kötelezi, hogy akár bármit is módosítson, az Európai Parlamentnek egyes jelölteket nincs joga elutasítani, a plenáris egyben szavaz majd az egész Európai Bizottságról.

Rendkívül nagy kockázatot vállalna viszont Juncker azzal, ha ebben a formában bocsátaná szavazásra az általa vezetett testületet, amelynek immáron legalább egy tagjáról az EP bizottságai lesújtó véleményt alkottak.

A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy Alenka Bratusek visszalép, ami által Ljubljanára, a szeptemberben felállt új szlovén kormányra száll vissza a jog, hogy megnevezze jelöltjét. Ebben az esetben, valamint, ha Juncker a tárcákat is újraosztja, az Európai Parlament illetékes szakbizottságainak ismét meg kell hallgatniuk az új feladatra kijelölt, vagy újonnan érkező jelöltet, jelölteket.

Hirdetés